Kategoria: Komunikaty

26 listopada 2020

Badania naukowe nad edukacją muzyczną w czasach Covid-19

Na prośbę dra hab. Macieja Kołodziejskiego, prof. UMK – koordynatora podstawy programowej do muzyki i historii muzyki MEiN – przekazujemy dwa niezależne kwestionariusze ankiety online skierowanej do nauczycieli wczesnoszkolnej edukacji oraz nauczycieli muzyki w klasach 4-7, w celu przeprowadzenia ogólnopolskich anonimowych badań sondażowych na poniższe tematy:

Ankiety będą aktywne do końca grudnia 2020 roku.

Zachęcamy do wzięcia udziału w badaniu.

25 listopada 2020

Fundusz Stypendialny im. Longina Komołowskiego

Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego utworzył Fundusz Stypendialny im. Longina Komołowskiego.

O stypendium mogą ubiegać się uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Celem programu stypendialnego jest wspieranie finansowe uczniów pochodzących z niezamożnych rodzin z regionu, w uzyskiwaniu jak najwyższego poziomu wykształcenia i rozwijaniu ich talentów. Nagodzonych zostanie do 10 laureatów w następujących kategoriach: naukowej. artystycznej, sportowej oraz działalności społecznej (w tym wolontariusze).

Na zgłoszenia Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego czeka do 10 lipca 2021 roku.

Uroczystość wręczenia laureatom stypendiów nastąpi 30 sierpnia 2021 roku, przy bramie Stoczni Szczecińskiej, w trakcie rocznicowych uroczystości podpisania Porozumień Sierpniowych.

W załączniku znajdują się:

  • wniosek o przyznanie stypendium im. Longina Komołowskiego,
  • Regulamin Funduszu Stypendialnego im. Longina Komołowskiego,
  • klauzula informacyjna do stypendium.

Honorowy Patronat nad Funduszem objęła Zachodniopomorska Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska-Kulesza.

Informacji w sprawie stypendium udziela:
Grażyna Balicka
mail: solidarnosc@solidarnosc.szczecin.pl
tel. 91 422 74 22

Załączniki

Wniosek o przyznanie stypendium
Data: 2020-11-25, rozmiar: 57 KB
Klauzula informacyjna do stypendium
Data: 2020-11-25, rozmiar: 14 KB
24 listopada 2020

Kamil Stoch zaprasza do Klubu Kumpli!

„Dobro powraca – z tym przekazem chciałbym dotrzeć do każdej miejscowości, do każdej szkoły, do każdego dziecka” – mówi Kamil Stoch, który został ambasadorem 6. edycji kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Akcja mająca na celu promowanie koleżeńskich zachowań i przeciwdziałanie dokuczaniu wystartowała w całej Polsce.

Kamil Stoch wspiera życzliwe postawy

Rozpoczęła się 6. edycja kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”, której celem jest promowanie życzliwych postaw i przeciwdziałanie dokuczaniu. Jej ambasadorem został Kamil Stoch:

– Z przyjemnością dołączyłem do grona ambasadorów kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”! Wartości takie jak życzliwość i fair play są mi szczególnie bliskie. Od kiedy pamiętam, kierowałem się nimi zarówno w sporcie, jak i w życiu. Dobro powraca – z tym przekazem chciałbym dotrzeć do każdej miejscowości, do każdej szkoły, do każdego dziecka. Apeluję do nauczycieli, opiekunów i rodziców: bądźmy w jednej drużynie, wspólnie realizujmy odpowiedzialną misję szerzenia wzajemnego szacunku – komentuje skoczek narciarski.  

Wsparcie rodziców i nauczycieli

Wykonane na potrzeby kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” badanie* sprawdzało nawyki i emocje dzieci podczas nauki zdalnej. Zapytano uczniów o częstotliwość występowania poszczególnych postaw w grupie równieśniczej. Według uzyskanych odpowiedzi, najmłodsi dużo częściej doświadczali zachowań opartych na życzliwości – taką odpowiedź wskazało aż 73% ankietowanych. Natomiast zaledwie 15% wspomniało o dokuczaniu przez kolegów lub koleżanki. Jest to duża zmiana w porównaniu do edukacji stacjonarnej – w ubiegłym roku 45% rodziców deklarowało, że ich dziecko doświadcza w szkole tego problemu.

– To bardzo budujące wyniki, które mówią o naturalnych potrzebach dzieci do budowania przyjaznej i życzliwej atmosfery opartej na współpracy. Izolacja społeczna, ograniczony kontakt z rówieśnikami dla wielu był trudnym doświadczeniem, ale jednocześnie uświadomił wartość posiadania dobrych kumpli – mówi psycholożka Marta Żysko-Pałuba z Pracowni Psychologicznej NINTU.

W celu wsparcia nauczycieli w promowaniu życzliwych postaw na stronie kampanii https://badzkumplem.cartoonnetwork.pl/ zamieszczono bezpłatne materiały edukacyjne przygotowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej: scenariusze lekcji, przewodnik metodyczny, minizadania i miniprojekty dla uczniów szkół podstawowych. Wszystkie pomoce są dostosowane do wariantu nauki zdalnej. Klasy, które przyłączą się do akcji, otrzymają certyfikat „Klubu Kumpli”. Na stronie udostępniono również porady dla dzieci i rodziców przygotowane we współpracy z Pracownią Psychologiczną NINTU.

Partnerzy kampanii

Honorowy patronat nad kampanią Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj” objął Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. W gronie partnerów znaleźli się: Librus, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacja Orange, Lifetube, Pracownia psychologiczna NINTU i klub sportowy Eve-nement. Patronami medialnymi zostali: Magazyn Kumpel, Victor Junior, WP, Mama:du, Dad:hero i Edunews.

Czas trwania kampanii

Akcja Cartoon Network „Bądź kumplem nie dokuczaj” potrwa do 20 grudnia i będzie wsparta działaniami w mediach społecznościowych oraz ogólnopolską kampanią telewizyjną. Na antenie Cartoon Network i w wybranych kanałach platformy nc+ i w Internecie zostanie wyemitowany spot z udziałem Ambasadora.  

Spot kampanii Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”

23 listopada 2020

VII edycja konferencji „Wychowanie do samodzielności”

Akademia Rodziny zaprasza do wzięcia udziału w VII edycji konferencji „Wychowanie do samodzielności”.

W tym roku organizatorzy szczególnie chcą pochylić się nad zagadnieniem aktywności społecznej i obywatelskiej i jej roli w wychowaniu. Wydaje się, że pasja, hobby, tworzenie grup artystycznych, sportowych, naukowych są tym miejscem, które uskrzydlają. Ale jak dzieciom, rodzicom i nauczycielom pomóc, zaktywizować i nie zepsuć? To wyzwanie, o którym warto rozmawiać zwłaszcza w tym trudnym czasie.

Konferencja jest współfinansowana ze środków NIW FIO.

Zapisy na stronie: www.akademiarodziny.org

Zarejestrowany uczestnik otrzyma:
1. link do konferencji,
2. zaświadczenie uczestnictwa.

18 listopada 2020

Dni otwarte z wykładowcami ADAMED SmartUP | webinaria dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Fundacja Adamed zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych z całej Polski na otwarte i bezpłatne webinaria naukowe z obszaru nauk ścisłych i przyrodniczych. Spotkania poprowadzą polscy naukowcy z międzynarodowym doświadczeniem badawczym. Zajęcia stanowią przy tym przedsmak tego, czego uczniowie mogą nauczyć się, biorąc udział w 7. edycji programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP.

Szczegółowe informacje dot. webinariów i udział w nich dostępne są na stronie wydarzenia na Facebooku. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. metody wykrywania wirusa SARS-CoV-2, wykorzystanie mikroskopii elektronowej w badaniu koronawirusów, a także przyszłość lotnictwa i sposoby zastosowania nadprzewodnictwa.

Dodatkowo, uczniowie zainteresowani programem mogą wziąć udział w spotkaniach online z absolwentami poprzednich edycji. W trakcie transmisji live dowiedzą się o obozie naukowym oraz procesie rekrutacyjnym. Harmonogram spotkań i dodatkowe informacje znajdują się pod podanym linkiem.

 

18 listopada 2020

XI edycja Funduszu Naturalnej Energii z rekordowym budżetem na projekty ekologiczne

GAZ-SYSTEM rozpoczyna XI edycję Funduszu Naturalnej Energii. Jest to konkurs grantowy na dofinansowanie projektów o tematyce ekologicznej. W tym roku łączna kwota wsparcia wynosi blisko pół miliona złotych. Wnioski można składać do 17 grudnia 2020 roku.

Tegoroczny Fundusz Naturalnej Energii jest programem kierowanym m.in. do samorządów, placówek edukacyjnych oraz organizacji pozarządowych znajdujących się na terenie ośmiu województw: kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. W poprzednich latach laureaci konkursu m.in. tworzyli ścieżki edukacyjne, zbudowali dom samowystarczalny energetycznie oraz realizowali nasadzenia drzew i roślin. Fundusz stale się rozwija i rozszerza swoje wsparcie. Wnioski można składać na dofinansowanie projektów odpowiadających na wyzwania związane ze zmianami klimatu, gromadzeniem i racjonalnym wykorzystaniem wody oraz oszczędzaniem energii i korzystaniem z alternatywnych jej źródeł.

W ciągu ostatnich 10 lat laureaci konkursu zrealizowali 188 projektów dedykowanych ochronie środowiska naturalnego i edukacji ekologicznej na kwotę ponad 1,5 mln zł. Tak jak w poprzednich latach, wyróżnione inicjatywy ekologiczne otrzymają do 10 tys. zł dofinansowania. Do rozdania jest po 6 grantów w każdym z ośmiu województw, co oznacza przyznanie 48 grantów. Nowa formuła konkursu zakłada również wyłonienie trzech najlepszych projektów spośród grantobiorców. Najlepszy z nich otrzyma dodatkowo 6 tys. złotych, zdobywca drugiego miejsca – 5 tys. złotych, a trzecia wyróżniająca się inicjatywa odbierze dodatkowe 4 tys. złotych.

XI edycja konkursu została objęta Patronatem Honorowym Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Partnerem społecznym konkursu jest Fundacja „Za górami, za lasami”.

Organizacje zainteresowane wzięciem udziału w konkursie proszone są o wypełnienie wniosku o przyznanie finansowania lub dofinansowania, który jest dostępny na stronie internetowej konkursu: www.gazsystemdlanatury.pl oraz o przesłanie go na adres sekretariatu konkursu: fne@gaz-system.pl. W tym roku wnioski zbierane są wyłącznie w formie elektronicznej.

Wnioski można składać do 17 grudnia 2020 roku.

Osoba do kontaktu: Iwona Dominiak, Rzecznik Prasowy tel. +48 502 200 081 e-mail: rzecznik@gaz-system.pl

 

Załączniki

Plakat
Data: 2020-11-18, rozmiar: 315 KB
18 listopada 2020

XXVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce”

W dniach 2-3 czerwca 2021 roku w Wyszkowie odbędzie się XXVIII Ogólnopolski Festiwal Piosenki lat 60. i 70. pt. „Powróćmy do piękna w słowie i muzyce” popularyzujący polską twórczość słowno – muzyczną (piosenkę) oraz polskich autorów i kompozytorów tworzących w latach 60. i 70.

Więcej informacji oraz regulamin festiwalu wraz z kartą zgłoszeniową znajdują się na stronie www.klub2012.com.pl.

 

17 listopada 2020

Projekt Akademia Chóralna

Rozpoczął się nabór do projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska na rok 2021. Nabór trwał będzie do 27 listopada 2020 roku. 

Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i skierowany jest do chórów dzieci i młodzieży w wieku szkolnym działających w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych. 

Obecnie w projekcie uczestniczy ponad 200 chórów. Co roku w całej Polsce organizowanych jest około 40 koncertów, w tym dwa finałowe z udziałem wybranych chórów z danej edycji, kilkadziesiąt szkoleń dla dyrygentów, a także wiele regionalnych konkursów chóralnych weryfikujących poziom zespołów biorących udział w projekcie.

Regulamin Akademii Chóralnej – Śpiewającej Polski 2021 oraz linki do formularzy elektronicznych znajdują się na stronie https://www.nfm.wroclaw.pl/spiewajaca-polska-edycja-2021

Chór to nie tylko to, co widzimy na pierwszy rzut oka, czyli wspólne śpiewanie pięknych utworów i prezentowanie ich na scenie lub estradzie. Chór to cały szereg procesów psychologiczno-społecznych tak potrzebnych do rozwoju młodego człowieka, a także dla zrównoważonego funkcjonowania człowieka już
dojrzałego.

16 listopada 2020

Konsultacje metodyczne z konsultantami i doradcami ODN

Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele, Pedagodzy ze Szczecina, Świnoujścia oraz powiatów: polickiego, kamieńskiego, gryfickiego, łobeskiego i goleniowskiego – zapraszamy do konsultacji metodycznych z konsultantami i doradcami metodycznymi Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

 Szczegóły: http://odn.zce.szczecin.pl/ w zakładce – KADRA – Harmonogram dyżurów.