Kategoria: Komunikaty

17 września 2020

Kurs e-learningowy „Tworzenie i rozwój szkoły promującej zdrowie”

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych
województwa zachodniopomorskiego!

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie informuje, że na Platformie Moodle ORE uruchomił rekrutację na kurs e-learningowy „Tworzenie i rozwój szkoły promującej zdrowie”.   

Termin szkolenia: 21 września – 14 października 2020 r.

Rekrutacja jest możliwa do 7 października 2020 r.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kursie szkoły i placówki oświatowe województwa zachodniopomorskiego. Podstawą opracowania tego kursu jest pierwsza część publikacji SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE. Podręcznik dla szkół i osób wspierających ich działania w zakresie promocji zdrowia, ORE Warszawa, 2019 (publikacja dostępna on-line na stronie ORE).

Szkolenie prowadzone jest metodą e-learningową i ma charakter samokształceniowy.  

Udział w szkoleniu jest bezpłatny.

 

16 września 2020

„Leczenie wad wzroku i profilaktyka krótkowzroczności u dzieci – zadbaj o wzrok Twojego dziecka” – spotkanie w formie webinarium – 3 października 2020 r.

Gmina Miasto Szczecin zaprasza w dniu 3 października 2020 r. (sobota) o godz. 11.00 na webinarium pt. „Wykrywanie wad i schorzeń narządu wzroku wśród uczniów klas II szkół podstawowych”.

Prelegentami webinarium będą specjaliści z dziedziny leczenia wad wzroku, dietetyki, aktywności fizycznej oraz promowania zachowań prozdrowotnych i poradnictwa rodzinnego.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, a liczba uczestników nieograniczona. W czasie webinarium będzie możliwość zadawania pytań prelegentom w czasie rzeczywistym. Przewidywany czas spotkania ok. 60-90 min.

Spotkanie adresowane jest w szczególności do rodziców, szczególnie rodziców dzieci przebadanych okulistycznie, oraz kadry nauczycielskiej, mającej pod swoją opieką dzieci z wadami wzroku.

Więcej informacji na temat webinarium znajduje się w załączniku.

Załączniki

Program webinarium
Data: 2020-09-16, rozmiar: 65 KB
15 września 2020

Program „Ekonomia na co dzień”

Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości wraz z Narodowym Bankiem Polskim i Fundacją Warszawski Instytut Bankowości zaprasza nauczycieli szkół podstawowych do wzięcia udziału w programie Ekonomia na co dzień.

Program oferuje bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych do realizacji zajęć z doradztwa zawodowego i edukacji finansowej.

Program skierowany jest zarówno do doradców zawodowych, jak i wychowawców klas oraz nauczycieli innych przedmiotów, którzy zobowiązani są realizować wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego.

Nauczyciele, którzy zdecydują się na realizację programu, mogą bezpłatnie:

 • uczestniczyć w warsztatach doskonalących;
 • otrzymać materiały dydaktyczne: scenariusze zajęć wraz z kartami pracy dla ucznia, gry dydaktyczne, filmy, dostęp do materiałów cyfrowych zamieszczonych na platformie Fundacji;
 • korzystać z konsultacji z trenerami programu.

Uczniowie mogą brać udział w ogólnopolskim konkursie Potyczki Ekonomiczne, oraz w konkursach internetowych związanych z realizacją programu.

Więcej informacji na stronie https://ekonomia-na-co-dzien.junior.org.pl/

15 września 2020

Edukacja kosmiczna – webinarium

Polska Agencja Kosmiczna we współpracy z Biurem Edukacji Kosmicznej ESERO-Polska organizują w najbliższy czwartek 17 września 2020 roku webinarium dla nauczycieli i edukatorów, którzy chcą w sposób nowoczesny, atrakcyjny i urozmaicony przekazywać młodym ludziom wiedzę o kosmosie.

W programie:

 • jak sprawnie poruszać się i do czego wykorzystywać zasoby na stronach ESERO i ESA (wyzwania, scenariusze, filmiki, inne),
 • bieżąca oferta i zapowiedzi działań edukacyjnych POLSA (m. in. projekt „Future Space”, konkurs „Moje kosmiczne wakacje”).

Spotkanie odbędzie się na kanale Youtube POLSA (https://youtu.be/STx188GnE2Q) w godz. 17:00-18:00. W czasie transmisji zachęcamy do korzystania z czatu, zadawania pytań i komentowania.

15 września 2020

Międzynarodowa konferencja „Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny”

Zapraszamy do udziału w międzynarodowej konferencji online „Budowanie koalicji międzysektorowej na rzecz wczesnego wspomagania rozwoju dzieci i wsparcia rodziny (WWR)”, która odbędzie się w dniach 24 i 25 września 2020 r. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Organizatorami konferencji są: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Tematem przewodnim pierwszego dnia konferencji będzie prezentacja:

 • polityki i praktyki w zakresie wczesnej edukacji i wsparcia dziecka i rodziny,
 • działań podejmowanych w różnych sektorach i przy dostępnych zasobach,
 • propozycji nowych rozwiązań pozwalających na budowanie zintegrowanego systemu wsparcia.

Wśród prelegentów znajdą się przedstawiciele Komisji Europejskiej, ministerstw, pracownicy naukowi uczelni, praktycy realizujący zadania w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju oraz przedstawiciele samorządów.

Drugi dzień konferencji poświęcony będzie dyskusji na temat pokonania barier we wdrażaniu nowego modelu WWR skoncentrowanego na rodzinie oraz wypracowaniu rekomendacji dotyczących dalszych działań w tym zakresie.

W rozmowach wezmą udział zaproszeni przedstawiciele instytucji centralnych, samorządów oraz specjaliści  realizujący zadania z zakresu wczesnego wspomagania rozwoju dzieci/wczesnej interwencji oraz wsparcia rodziny.

Konferencja skierowana jest do:

 • dyrektorów, nauczycieli i specjalistów zatrudnionych w placówkach wychowania przedszkolnego i innych jednostkach systemu oświaty, które prowadzą wczesne wspomaganie rozwoju dzieci;
 • specjalistów pracujących w innych sektorach, realizujących wsparcie skierowane do dzieci i rodzin, m.in. specjalistów wczesnej interwencji, lekarzy, pielęgniarki, położne, asystentów rodziny, pracowników socjalnych;
 • przedstawicieli samorządów;
 • przedstawicieli nadzoru pedagogicznego;
 • pracowników żłobków, klubów dziecięcych oraz opiekunów dzieci do lat 3;
 • przedstawicieli uczelni.

Rekrutacja na konferencję odbywa się za pomocą formularza elektronicznego.

Podczas wydarzenia zapewnione zostanie tłumaczenie symultaniczne oraz tłumaczenie na polski język migowy (PJM).

Uczestnik konferencji będzie miał możliwość:

 • przesyłania pytań podczas konferencji (w formie czatu) – odpowiedzi zostaną udzielone w miarę możliwości w trakcie konferencji lub opublikowane po konferencji.
 • odtworzenia nagrania konferencji przez 14 dni po wydarzeniu.

Uczestnik otrzyma zaświadczenie o ukończonej formie doskonalenia.

Więcej informacji pod adresem strony https://www.ore.edu.pl/konferencjawwr

11 września 2020

„Bezpieczni w czasie epidemii” – projekt NFZ

Cykl filmów edukacyjnych „Bezpieczni w czasie epidemii” przygotowany został pod patronatem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego we współpracy z Ministerstwem Zdrowia.

Załączamy link do filmu zapowiadającego cykl oraz linki do opublikowanych odcinków:

Zaplanowano publikację kolejnych odcinków:

 • Jak korzystać z opieki ambulatoryjnej (AOS)?
 • Jak korzystać z opieki szpitalnej?
 • W zdrowym ciele zdrowy duch!
 • Żywienie ma znaczenie!
 • Podróże bez ryzyka
 • Praca w nowej rzeczywistości
 • Nasza odpowiedzialność

Wszystkie filmy są z napisami dla osób niesłyszących. Cykl filmów dostępny jest na kanale Akademia NFZ  na You Tube oraz na stronie internetowej.

11 września 2020

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia odbywa się od 2011 roku. Następna – 10. edycja – odbędzie się 2 października 2020 roku. Jest to wielkie święto w szkole, trwające nawet kilka tygodni. Uczniowie przypominają sobie tabliczkę mnożenia w trakcie różnych zabaw, a momentem kulminacyjnym jest dzień przeprowadzania egzaminów. Odbywa się on pod hasłem: „Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”. Następuje więc zamiana ról – dzieci stają są egzaminatorami a dorośli – egzaminowanymi. W poprzedniej edycji akcji wzięło udział 650 000 uczestników m.in. z Polski (około 570 000), USA, Chorwacji, Rumunii, Kolumbii, Rosji, Litwy, Urugwaju, Arabii Saudyjskiej, Włoch. 

Komisje organizowane są w szkołach. Każdy, kto chce zdać egzamin z tabliczki mnożenia – podchodzi do stolika komisji i wyciąga z koszyka los egzaminacyjny. Na jednym losie znajduje się pięć pytań z tabliczki mnożenia. Każdy, kto odpowie poprawnie na wszystkie pytania – otrzymuje tytuł „Eksperta tabliczki mnożenia” oraz symboliczną legitymację.

Patrole z kolei wychodzą najczęściej poza teren szkoły i przepytują przypadkowych przechodniów, np. w parkach. Odwiedzają też urzędy, stacje radiowe czy posterunki policji. Towarzyszą im kolorowe transparenty z hasłem przewodnim akcji, balony i inne rekwizyty.

Każda placówka edukacyjna może wziąć udział w wydarzeniu. Akcja ŚDTM organizowana jest wg jednej z trzech opcji: minimalnej (ŚDTM w klasie), standardowej (ŚDTM w szkole) i rozszerzonej (ŚDTM w szkole i w mieście).

Do wzięcia udziału w akcji niezbędne jest wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie http://www.wmtday.org/pl/rejestracja-2020. Po potwierdzeniu zgłoszenia – placówka otrzyma certyfikat licencyjny (drogą elektroniczną), który dostępny jest na stronie akcji, po zalogowaniu. Znajdują się tam również materiały, pomocne przy organizacji np. losy egzaminacyjne, scenariusze gier i zabaw, plakaty, łamigłówki i wiele innych. Osobą odpowiedzialną za organizację wydarzenia w szkole jest Koordynator Lokalny – najczęściej nauczyciel matematyki.

Rejestracja na następną – 10. edycję akcji, która odbędzie się 02 października – trwa do 27 września 2020 r.

Pomysłodawcą akcji jest Andrzej Grabowski, matematyk i trener lekkiej atletyki. Twórca kart matematycznych Grabowskiego „Tabliczka mnożenia” i Mistrzostw Polski w Tabliczce Mnożenia. Wielokrotnie wyróżniany za swoje osiągnięcia dydaktyczne i sportowe.

Zachęcamy szkoły do wzięcia udziału w akcji i dołączenia do tysięcy uczestników na całym świecie.

Kontakt do organizatora:
Mateusz Grabowski
e-mail: info@wmtday.org
tel. 696 035 324
www.wmtday.org

9 września 2020

Bezpłatna gra internetowa „Galeria Marzeń – zagraj w sztukę”

Zapraszamy Grono Pedagogiczne oraz uczniów szkół podstawowych, liceów i szkół technicznych do wzięcia udziału w bezpłatnej edukacyjnej, internetowej grze „Galeria Marzeńzagraj w sztukę”. Projekt został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci” i jest dostępny pod adresem: https://zagrajwsztuke.pl/

Gra polega m. in. na przyporządkowaniu dzieła sztuki do jego autora lub czasu powstania obrazu. Uczestnicy zabawy to głównie młodzież, która, zdobywając punkty i tytuły takie jak np. adept czy entuzjasta sztuki, ma okazję w tak angażującej formule poznać dorobek 21 wielkich polskich malarzy. Projekt zapewnia nie tylko zabawę i związane z nią emocje, ale również solidną dawkę wiedzy i ciekawostek, dzięki pięknie opracowanej  Kulturopedii.

Zalety gry:

 • uczestnicy przejdą trening logicznego myślenia i łączenia faktów w zakresie polskiego malarstwa;
 • doświadczą niesamowitej gry, która treścią i formą intryguje oraz rozwija kompetencje kulturowe oraz cyfrowe;
 • taka angażująca zabawa to doskonała okazja do spopularyzowania sztuki, aby każdemu stała się bliższa.

Liczymy, że taka propozycja nauki połączonej z rozrywką spotka się z zainteresowaniem uczniów, Grona Nauczycielskiego i rodziców.

8 września 2020

„Twoje dane – Twoja sprawa” – program edukacyjny Urzędu Ochrony Danych Osobowych dla szkół

Podniesienie kompetencji pedagogów i nauczycieli oraz edukowanie dzieci i młodzieży, jak mają chronić dane osobowe zarówno w realnym, jak i w cyfrowym świecie, to główne cele ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” prowadzonego przez organ ds. ochrony danych osobowych.

Jest on realizowany nieprzerwanie od 2009 r. pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka. W roku szkolnym 2020/2021 11. edycję Programu zainauguruje 2 dniowe szkolenie on line zorganizowane przez Jana Nowaka, Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Systemowa edukacja w całej Polsce

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” – skierowany do szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz ośrodków doskonalenia nauczycieli – jest systemowym projektem edukacyjnym Urzędu Ochrony Danych Osobowych realizowanym na skalę ogólnopolską.

Rocznie przystępuje do niego ponad 300 placówek, które podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o ochronie danych osobowych i prawa do prywatności zarówno w szkołach w całej Polsce, jak i w lokalnych społecznościach. Statystycznie rocznie Program realizuje ok. 3 000 nauczycieli oraz 40 000 uczniów.

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” od lat stanowi inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas zajęć lekcyjnych, pozalekcyjnych oraz  innych wydarzeń tematycznych, przy wykorzystaniu gier i zabaw.

Dwa etapy realizacji programu

Program jest realizowany w dwóch etapach:

 • najpierw wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzają nauczyciele, którzy m.in. biorą udział w dwudniowej konferencji szkoleniowo-informacyjnej, podczas której UODO przekazuje im pakiet materiałów edukacyjnych, w skład którego wchodzą: broszury informacyjne dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne ułatwiające realizację Programu. Materiały te i informacje są obowiązkowo przekazywane również radom pedagogicznym,
 • w kolejnym etapie nauczyciele wiedzę zdobytą podczas szkolenia upowszechniają wśród uczniów, zarówno podczas lekcji z różnych przedmiotów, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań.

Szczegółowe informacje o programie: https://uodo.gov.pl/pl/p/tdts

8 września 2020

Wracamy do szkoły! Nie czekaj i już dzisiaj dołącz do Finansoaktywnych

 • Tegoroczna edycja Finansoaktywnych powraca po wakacjach – na zgłoszenia czekamy do 30 września 2020 r.
 • Temat przewodni 6. edycji programu to umiejętne planowanie budżetu i jego znaczenie w codziennym życiu.
 • Przypominamy, jak wziąć udział w Finansoaktywnych i jakie nagrody można wygrać w konkursie.

Finansoaktywni powracają po wakacjach. Zainteresowane szkoły podstawowe i zespoły mogą przystąpić do programu i przesłać prace konkursowe do 30 września 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone do 21 października. Organizacja uroczystego finału planowana jest na 5 listopada. Tegoroczna misja programu brzmi: „Planujemy budżet”.

Jak rozpocząć misję Finansoaktywnych i dodatkowo powalczyć o atrakcyjne nagrody?

Do programu mogą się zgłaszać nauczyciele szkół podstawowych (5., 6., 7. i 8. klasy) z całej Polski. Wystarczy, że wypełnią formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie finansoaktywni.pl. W ciągu kilku dni na adres szkoły zostanie przesłany zestaw bezpłatnych materiałów edukacyjnych, opracowanych przez grono specjalistów. Dostępnych jest 525 zestawów. Do tej pory zamówiło je już ponad 360 szkół podstawowych z całej Polski. W razie wyczerpania zapasów będzie można pobrać materiały w wersji elektronicznej ze strony www.

Zestaw zawiera scenariusz lekcji dla nauczyciela, karty pracy dla uczniów, animację edukacyjną i prezentację Power Point. Materiały te są dostępne w formie drukowanej i elektronicznej na płycie CD dołączonej do zestawu. Nauczyciel otrzyma także materiały pomocnicze: plakat, karteczki samoprzylepne, teczkę na materiały i ołówki.

Zadanie i etapy konkursu

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu przez max. 3-osobowe zespoły uczniów projektu inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego, który mógłby być zrealizowany w ich miejscu zamieszkania.  Poza koncepcją ocenie będzie podlegać również jego promocja, udokumentowana w dowolnej formie, np. ulotek, audycji w szkolnym radiowęźle czy artykułów w szkolnej gazetce.
Zwycięży 10 zespołów, które przygotują najciekawsze projekty. Nagrodą dla nich będzie dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz aparaty błyskawiczne i głośniki bezprzewodowe. Nauczyciele, opiekunowie grup, otrzymają czytniki e-booków.

W I etapie nauczyciel przeprowadza lekcję w oparciu o materiały z zestawu. Następnie uczniowie, w maksymalnie trzyosobowych zespołach, przygotują projekt konkursowy. Aby zgłosić się do konkursu, wystarczy wypełnić formularz konkursowy na stronie finansoaktywni.pl.
 
W II etapie komisja konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody rzeczowe.
 
Tegoroczna edycja Finansoaktywnych objęta jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.
 
Dołącz do Finansoaktywnych!

Szczegóły na stronie finansoaktywni.pl

Obserwuj nas na facebook.com/Finansoaktywni

Dodatkowych informacji udzielają:

Zapraszamy także do odwiedzenia strony „Z Twoich podatków” www.podatki.gov.pl/z-twoich-podatkow/. To element całorocznej akcji edukacyjnej Ministerstwa Finansów, której celem jest pokazanie zależności między podatkami a zdolnością państwa do finansowania usług publicznych. Informacje na stronie mogą być pomocne dla nauczycieli przy przygotowaniu się do lekcji.