Kategoria: Komunikaty

3 lutego 2023

eTwinning aktualne rekrutacje

Lista trwających rekrutacji prowadzonych przez Krajowe Biuro eTwinning:

Szkolenia krajowe:

 • 3-4.02.2023, Łódź – Hybrydowe warsztaty doskonalenia zawodowego: Transformacja
  cyfrowa z eTwinning – mamy dużo wolnych miejsc online
 • 8-10.02. 2023, godz. 18:00 – Seminarium online Mój pierwszy projekt eTwinning z
  Ambasadorem: From Frames to Games

Szkolenia międzynarodowe:

 • 22.02.2023, godz. 17:00-18:30 – Międzynarodowe Partner Finding Fair Online dla nauczycieli
  pracujących w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych

Webinaria:

 • 07.02.2023, godz. 18:30 – Wydarzenie grupy Humaniści na TIK Tak z serii:
  Na skrzydłach bibliotek – Językowe potyczki na Dzień Języka Ojczystego
 • 8-10.02. 2023, godz. 18:00 – Seminarium online Mój pierwszy projekt eTwinning z
  Ambasadorem: From Frames to Games
 • Kursy internetowe realizowane na platformie Moodle
31 stycznia 2023

III Ogólnopolski Konkurs Ignacy Jan Paderewski – przedłużenie terminu zgłoszeń

Przedłużenie terminu

W związku z odbywającymi się feriami oraz licznymi prośbami osób zainteresowanych Konkursem, uprzejmie informujemy, że termin naboru zgłoszeń został przedłużony do 13 lutego 2023 r.

O konkursie

Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych z terenu Polski oraz szkół polskich za granicą, a także tych najmłodszych – przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych.

Jednocześnie przypominamy, że celem Konkursu jest, m.in.: zainteresowanie pięknem twórczości kompozytora. W związku z tym uczniowie mogą wykorzystać do prezentacji jedynie fragmenty utworów mistrza, wykonać własne aranżacje i interpretacje.

Laureaci (miejsca 1,2,3) uzyskają dodatkowe 3 punkty podczas rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na terenie Wielkopolski oraz województw, w których kuratorzy oświaty opublikują ww. konkurs w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych w roku szkolnym 2022/2023.

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje na temat konkursu znajdują się na stronie Kuratorium Oświaty w Poznaniu

23 stycznia 2023

V Wojewódzki Przegląd Form Artystycznych

Organizatorem Vtego Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych jest Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny wraz z Komendantem Wojewódzkim Policji w Szczecinie, Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty oraz Dyrektorem Ośrodka Teatralnego „KANA” we współpracy z Zachodniopomorską Ofensywą Teatralną.

Dla kogo?

Konkurs skierowany jest do uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych objętych realizacją Wojewódzkiego Programu Profilaktyki Używania Substancji Psychoaktywnych „Porozmawiajmy o zdrowiu i nowych
zagrożeniach” oraz nierealizujących w/w programu, a także
wychowanków ośrodków szkolnowychowawczych zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego w wieku 1215 lat.

Cel Przeglądu

Celem Przeglądu jest przeciwdziałanie używaniu substancji psychoaktywnych wśród uczniów starszych klas szkół podstawowych poprzez popularyzację treści profilaktycznych w tym zakresie z wykorzystaniem artystycznych form wyrazu tj. inscenizacji, śpiewu, tańca.

Terminy

Zadanie konkursowe polega na nagraniu występu scenicznego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od narkotyków, alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych, a następnie przesłaniu go drogą pocztową lub przekazaniu osobiście wraz z wypełnionymi formularzami do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarnoepidemiologicznej, w terminie do dnia 19 maja 2023 r. włącznie.

 • Etap powiatowy do 31 maja 2023 r.
 • Etap wojewódzki do 16 czerwca 2023 r.
 • Gala finałowa do 31 października 2023 r.

Regulamin

Regulamin V-tego Wojewódzkiego Przeglądu Form Artystycznych

23 stycznia 2023

Bezpłatne warsztaty z programowania „Koduj z Gigantami – Retroprogramowanie”

Ruszyły zapisy na bezpłatne warsztaty z programowania ,,Koduj z Gigantami – Retroprogramowanie”.
12. edycja akcji dostosowana jest do dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat, wobec tego uczestnicy mogą jak najefektywniej czerpać wiedzę z zajęć. Dzięki wykorzystaniu wielu nowoczesnych środowisk programowania łączony będzie ze sobą świat dzieci i świat rodziców. Mimo tego, że na co dzień wydają się być bardzo bliskie sobie to często przez brak czasu czy zrozumienia mocno się od siebie oddalają.

Cel warsztatów

Środowiska takie jak Minecraft Education Edition, Scratch, Visual Studio zabiorą dzieci w podróż do przeszłości – do świata gier komputerowych rodziców. Ucząc się skryptów i podstaw programowania dowiedzą się, jak nadać starym grom i programom nowe życie. Dla uczestników warsztatów będzie to zatem okazja, aby postawić pierwsze kroki w programowaniu oraz poznać gry, którymi zachwycali się ich rodzice, a także dowiedzieć się wielu ciekawostek o technologiach, w jakich były tworzone. Rodzice natomiast będą mogli wybrać się w sentymentalną podróż i przypomnieć sobie tytuły ulubionych rozgrywek.

Warsztaty w Szczecinie

W Szczecinie warsztaty odbędą się:

 • 4 i 12 lutego przy al. Piastów 1

Zapisy

Zapisy są dostępne na stronie https://giganci.kodujzgigantami.pl/3GpJKCG. Akcja edukacyjna potrwa od 4 do 26 lutego w ponad 100 miastach w całej Polsce oraz online. Wydarzenie wspiera m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki. 
 
Zapisy na warsztaty oraz szczegóły na stronie https://giganci.kodujzgigantami.pl/3GpJKCG
 
23 stycznia 2023

Dzień Bezpiecznego Internetu 2023

Przed nami Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który świętować będziemy 7 lutego 2023 r. Z tej okazji, jak co roku, szkoły w całej Polsce organizują inicjatywy edukacyjne związane z bezpiecznym i konstruktywnym korzystaniem z sieci. Organizatorzy wydarzenia przygotowali bogaty program obchodów DBI 2023 – m.in. Galę DBI, webinary dla nauczycieli, lekcje online, konkurs na najciekawszą lokalną inicjatywę DBI. (więcej…)

20 stycznia 2023

Konkurs na kandydata na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw szkoły średniej w Szkole Europejskiej w Luksemburgu (Luksemburg II)

Minister Edukacji i Nauki ogłasza konkurs na kandydata na stanowisko zastępcy dyrektora do spraw szkoły średniej w Szkole Europejskiej w Luksemburgu (Luksemburg II).

W załączniku treść ogłoszenia oraz Oświadczenie.

Załączniki

Ogłoszenie o konkursie
Data: 2023-01-20, rozmiar: 19 KB
Oświadczenie
Data: 2023-01-20, rozmiar: 14 KB
20 stycznia 2023

Baza materiałów edukacyjnych – Skriware Academy – możliwość bezpłatnego dostępu

Od stycznia 2023 roku wszystkie samorządowe i niesamorządowe szkoły podstawowe, które zgłoszą chęć otrzymania dostępu do Skriware Academy, będą mogły korzystać z bezpłatnej bazy materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i uczniów. Aby otrzymać dostęp do platformy wystarczy zgłosić szkołę podstawową przez formularz przesłany do Dyrektorów Placówek przez System Informacji Oświatowej, a następnie poprosić szkolnego administratora o nadanie dostępu dla nauczycieli i założyć konto na Skriware Academy: academy.skriware.com.

Na co pozwala pakiet?

Bezpłatny pakiet Skriware Academy dla szkół podstawowych obejmuje 10 kont nauczycielskich w każdej placówce. Jego zastosowanie pozwala korzystać z:

 • platformy edukacyjnej Skriware Academy z materiałami dydaktycznymi i e-learningowymi (w tym m.in. z 30 pomysłami na lekcyjne aktywności i gotowymi scenariuszami zajęć, 28 e-kursami, 8 samouczkami wideo, których zwieńczeniem jest uzyskanie certyfikatu oraz kartami pracy i materiałami multimedialnymi dla uczniów);
 • bazy gotowych do wydruku modeli 3D Skrimarket (która zawiera ponad 20 tys. modeli online, dedykowaną sekcję dla modeli edukacyjnych z 10 przedmiotów oraz sekcję przeznaczoną do edukacji specjalnej);
 • autorskich narzędzi do modelowania 3D Playground i Creator (z dostępem online dla każdego ucznia – do wykorzystania zarówno w szkole, jak i w domu);
 • całorocznego pakietu metodycznego wsparcia (m.in. materiałów wideo dla nauczycieli, cyklicznie odbywających się webinarów oraz możliwości wymiany doświadczeń w grupie dyskusyjnej skupiającej społeczność nauczycieli).

Szczegółowe informacje

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej programu Laboratoria Przyszłości.  

18 stycznia 2023

Nagroda IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Zgłoszenia do 22 stycznia 2023 roku

Instytut Pamięci Narodowej zaprasza osoby, instytucje i organizacje społeczne do zgłaszania kandydatów do Nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Więcej o Nagrodzie

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawana jest za wybitne dokonania na polu upamiętniania historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989 oraz za działalność zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej. Laureatów wyłania Kapituła Nagrody, na czele której stoi Prezes IPN. Od 2012 roku jedna z pięciu Nagród może zostać przyznana pośmiertnie. Wyróżnienie ma charakter honorowy, a jego laureaci otrzymują tytuł Kustosza Pamięci Narodowej. W roku 2023 Nagroda zostanie przyznana po raz dwudziesty drugi.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zgłaszania kandydatur poprzez wypełnienie i przesłanie formularza online.

Zgłoszenia przyjmowane będą do 22 stycznia 2023 roku

Laureaci Nagrody

W gronie dotychczas wyróżnionych tytułem Kustosza Pamięci Narodowej znajdują się między innymi: Tomasz Strzembosz (2002), Władysław Bartoszewski (2004), Zofia i Zbigniew Romaszewscy (2006), Zofia i Andrzej Pileccy (2015), Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski (2019), a także Komitet Katyński (2010), Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK „Wujek” w Katowicach poległych 16 grudnia 1981 r. (2011), Stowarzyszenie „Memoriał” (2012) i Polskie Muzeum w Rapperswilu (2015).

Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej IPN.

18 stycznia 2023

Światowy Dzień Mokradeł – organizacja wydarzeń edukacyjnych i informacyjnych

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej zapraszają do organizacji i udziału w wydarzeniach z okazji Światowego Dnia Mokradeł. Tegoroczne hasło brzmi „Już czas na przywrócenie mokradeł”. Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają do włączenia się w kampanię na temat niezwykłej roli obszarów podmokłych w przyrodzie i życiu człowieka.

Materiały informacyjne i promocja działań

Materiały informacyjne w wersji elektronicznej:

 • plakat,
 • plakat do kolorowania,
 • cztery ikonografiki,
 • niezbędnik kampanii,
 • wzór prezentacji i grafiki

dostępne są na stronie internetowej.

Organizatorzy proponują przygotowanie wydarzeń edukacyjnych i informacyjnych z okazji Światowego Dnia Mokradeł 2023 (spacerów, akcji sprzątania, prelekcji w szkołach i na uczelniach, konferencji, spotkań online). Wydarzenia, promowane za pomocą mediów społecznościowych, powinny mieć hasztagi #GDOS, #GenerationRestoration, #ForWetlands, #WorldWetlandsDay, co przyczyni się do ich większej rozpoznawalności. Dodatkowo istnieje możliwość rejestrowania tych przedsięwzięć w języku angielskim na stronie Konwencji Ramsarskiej.

Światowy Dzień Mokradeł

Światowy Dzień Mokradeł to kampania prowadzona na całym świecie, której celem jest podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat roli terenów podmokłych w przyrodzie i działalności człowieka. Obchodzona jest co roku 2 lutego na pamiątkę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych – międzynarodowego traktatu przyjętego w 1971 roku, w którym uczestniczą obecnie 172 państwa.

Więcej informacji na temat Konwencji o obszarach wodno-błotnych oraz działaniach Krajowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej znajduje się na stronie internetowej.

16 stycznia 2023

Komunikat Zachodniopomorskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie przypomina o  możliwości wystąpienia niekorzystnych skutków zdrowotnych w nawiązaniu do upowszechniającego się zjawiska picia przez dzieci i młodzież napojów energetycznych. Prosi nauczycieli i rodziców o wzmożoną czujność oraz odpowiedzialność, w tym podniesienie świadomości zagrożeń jakie może za sobą nieść wypijanie takich napojów przez osoby młode. (więcej…)