Kategoria: Komunikaty

18 lutego 2021

Konkurs plastyczny „Bio segregujesz, kompost zyskujesz” – zaproszenie

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Koszalinie organizuje konkurs plastyczny „Bio segregujesz, kompost zyskujesz” pod Honorowym Patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych z Koszalina i gminy Sianów. Do wygrania są nagrody indywidualne (kategorie klas I-III oraz IV-VIII) oraz dla szkół, w których uczą się laureaci.
 
Celem przedsięwzięcia jest promocja prawidłowych postaw proekologicznych wśród młodzieży szkolnej.
 
Prace należy przesyłać na adres organizatora do 31 marca br.
 
W załączniku znajdują się regulamin konkursu oraz plakat promocyjny.
 

Załączniki

Regulamin konkursu
Data: 2021-02-18, rozmiar: 2 MB
Plakat
Data: 2021-02-18, rozmiar: 119 KB
26 lutego 2021

Aplikacja STOP COVID – ProteGo Safe

Aplikacja STOP COVID – ProteGO Safe, po zainstalowaniu na telefonie i uruchomieniu funkcji Bluetooth, szuka w Twoim otoczeniu innych telefonów, na których również jest zainstalowana lub takich, które korzystają z jej europejskich odpowiedników. Jeśli je znajdzie w odległości mniejszej niż 2 metry i nawiąże z nimi kontakt na przynajmniej 15 minut, to zapamięta ten kontakt (w zaszyfrowany sposób) na 14 dni.

Jeśli w tym czasie właściciel telefonu z aktywną aplikacją zachoruje i udostępni tę informację – użytkownicy aplikacji, z którymi się spotkał, otrzymają powiadomienie i zostaną ostrzeżeni o ryzyku infekcji COVID–19.

Jak to się dzieje?

STOP COVID – ProteGo Safe działa tak, jak tożsame aplikacje innych państw UE – w oparciu o technologię Exposure Notification. To rozwiązanie pozwala monitorować kontakty między urządzeniami za pośrednictwem Bluetooth. Dokładniej, umożliwia wymianę zaszyfrowanych kluczy między urządzeniami. Zaszyfrowany klucz to nic innego jak zaszyfrowana wiadomość. Każdy użytkownik aplikacji, u którego zdiagnozowano COVID–19 – udostępniając klucze, anonimowo ostrzega osoby, z którymi miał kontakt.

Aplikacja nie zbiera, ani nie korzysta z żadnych danych użytkowników, które znajdują się w pamięci telefonu. Aby skutecznie działała, nie musisz podawać ani danych osobowych, ani danych kontaktowych. Aplikacja jest w pełni bezpieczna.

Jak pomaga?

1. Ostrzega Cię przed ryzykiem infekcji. Jeśli miałeś kontakt z osobą zakażoną COVID-19, dostaniesz powiadomienie na telefon.

WAŻNE! Powiadomienie jest anonimowe. Jego otrzymanie, nie oznacza to, że chorujesz na koronawirusa, ani że musisz iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z koronawirusem.

2. Praktyczne informacje i wskazówki – aplikacja to źródło wiarygodnych informacji. Wraz z powiadomieniem o kontakcie z koronawirusem podpowie Ci, co w takiej sytuacji zrobić.

3. Łatwo i szybko zapiszesz się na test na COVID–19 (bez konieczności kontaktu z lekarzem POZ). Jeśli dostaniesz powiadomienie o kontakcie z osobą zakażoną koronawirusem i wynik Twojego – dostępnego w aplikacji – testu oceny ryzyka jest niepokojący, sprawnie zapiszesz się na test.

4. Pomaga chronić najbliższych i znajomych przed zakażeniem COVID–19. Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność i np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub ze znajomymi – pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Przydatne funkcje

1. Test oceny ryzyka. To szybka analiza stanu zdrowia. Na podstawie objawów pozwala ocenić ryzyko zakażenia koronawirusem.

2. Dziennik zdrowia. To miejsce, gdzie codziennie możesz notować wysokość swojej temperatury, brak lub występowanie takich objawów, jak: katar, kaszel, dreszcze i ból mięśni. To miejsce na notatki z kim się spotkaliśmy i gdzie byliśmy. To także pomoc dla służb sanitarnych – jeśli zachorujesz, będą mogły szybciej dotrzeć do osób zagrożonych zakażeniem.

3. COVID-19 w Polsce. Pokazuje aktualne dane na temat pandemii (liczbę zgonów, zakażonych i osób, które wyzdrowiały).

4. Obserwacja powiatów. Dzięki tej funkcji masz aktualne informacje o sytuacji epidemicznej w wybranych regionach.

5. Ostrzeż w Europie. Dzięki tej funkcji możesz wysłać powiadomienie o możliwym narażeniu na kontakt z koronawirusem do użytkowników aplikacji innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub otrzymać powiadomienie od nich bez instalowania aplikacji z innych krajów.

Zróbmy wszystko, aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Więcej informacji na stronie aplikacji.

26 lutego 2021

Pomiary średniorocznego stężenia radonu w budynkach – informacja Głównego Inspektora Sanitarnego

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy
szkół i placówek oświatowych
województwa zachodniopomorskiego,

na zlecenia Głównego Inspektora Sanitarnego firma ACTE sp. z o.o. z siedziba w Warszawie będzie wykonywała pomiar średniorocznego stężenia radonu w 2021 r. w placówkach oświatowych.

Zachęcamy do włączenia się w realizację tego przedsięwzięcia w celu podniesienia bezpieczeństwa w szkołach i placówkach.

Więcej informacji na stronie Głównego Inspektora Sanitarnego.

26 lutego 2021

FRSE na rzecz kształcenia zawodowego – webinar dla nauczycieli

Kuratorium Oświaty w Szczecinie we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do udziału w webinarium dotyczącym wsparcia kształcenia zawodowego przez programy i inicjatywy zarządzane przez FRSE.

Webinarium odbędzie się 5 marca 2021 roku o godzinie 14:00 w formule on-line.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną działania Fundacji na rzecz wsparcia i rozwoju kształcenia zawodowego, w programie m.in.:

  • eTwinning w kształceniu zawodowym,

  • Worldskills Poland – konkursy umiejętności zawodowych,

  • Europass – kwalifikacje i umiejętności w europejskim CV.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej. Każda zapisana osoba otrzyma link dostępu na spotkanie w dniu 4 marca 2021 roku. Liczba miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zapisu.

24 lutego 2021

Prośba do dyrektorów szkół podstawowych pracujących w trybie stacjonarnym o uzupełnienie danych zamieszczonych w webankiecie

Szanowni Państwo
dyrektorzy szkół podstawowych
pracujących w trybie stacjonarnym
województwa zachodniopomorskiego, 

na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki proszę o  uzupełnianie codziennie do godziny 11:00 danych zamieszczonych w webankiecie na stronie https://forms.gle/SwvccR2psqqhN2qd7 

Dzisiaj (24/02/2021) prosimy o przekazanie danych do godziny 13:30. 

22 lutego 2021

Program edukacyjno-profilaktyczny Ministerstwa Zdrowia w zakresie próchnicy zębów dla młodzieży

Szanowni Państwo
Dyrektorzy i nauczyciele
szkół branżowych, technicznych, ogólnokształcących, ogólnokształcących szkół artystycznych
województwa zachodniopomorskiego,

Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało informację Ministerstwa Zdrowia o rozpoczęciu realizacji projektów wyłonionych w konkursie pn. „Profilaktyka próchnicy zębów dla młodzieży” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (POWR.05.01.00-IP.05-00-017/20).

Przedmiotem jest wdrożenie na terenie całego kraju Programu edukacyjno-profilaktycznego w zakresie próchnicy zębów dla dzieci i młodzieży, którego celem jest wzrost wiedzy młodzieży w wieku 15-19 lat w zakresie zasad profilaktyki próchnicy zębów, prawidłowej higieny jamy ustnej, właściwych nawyków żywieniowych, diety oraz stylu życia jako elementów wpływających na zdrowe zęby oraz wczesnej identyfikacji próchnicy poprzez przeprowadzenie badania stomatologicznego.

Realizacja programu będzie polegać na prowadzeniu działań edukacyjnych i realizacji badań lekarskich stomatologicznych z instruktażem higieny jamy ustnej w celu określenia planu leczenia.

Wsparcie edukacyjne w pierwszej kolejności zostanie skierowane do uczniów szkół branżowych, techników i szkół specjalnych przysposabiających do pracy. W przypadku problemów pozyskania grupy docelowej działania będą kierowane do uczniów liceów ogólnokształcących oraz ogólnokształcących szkół artystycznych dających uprawnienia zawodowe.

Połowa osób objętych wsparciem edukacyjnym powinna zamieszkiwać obszary wiejskie lub miasta do 20 tys. mieszkańców, gdzie dostęp do opieki stomatologicznej jest mniejszy. W przypadku braku zgłoszeń z tych terenów możliwe jest objęcie działaniami osób spoza ww. obszarów.

W ramach przedmiotowego konkursu do dofinansowania skierowano projekty realizowane przez następujących Beneficjentów:

  • Warszawski Uniwersytet Medyczny (województwo mazowieckie i łódzkie) – prochnica@wum.edu.pl;

  • Luxmed sp. z o. o. w Warszawie (województwo mazowieckie i łódzkie) – stomatologia.projektlux@luxmed.pl;

  • NZOZ Remedium w Nowym Sączu (województwo małopolskie, podkarpackie i świętokrzyskie)- remedium.projekt@gmail.com;

  • Artmedica sp. z o. o. w Toruniu (województwo kujawsko-pomorskie, warmińsko-mazurskie i pomorskie) – agnieszka.wadas@artmedica-torun.pl;

  • Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (województwo wielkopolskie, zachodniopomorskie, lubuskie) – stop.prochnicy15plus@ump.edu.pl.

22 lutego 2021

Konkurs filmowy dla nauczycieli pod hasłem „Segregacja na piątkę z plusem”

Z okazji Światowego Dnia Ziemi Centrum Edukacji Nauczycieli w Koszalinie organizuje Konkurs filmowy dla nauczycieli pod hasłem „Segregacja na piątkę z plusem”.

Konkurs został objęty  Honorowym Patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Celem Konkursu jest promowanie dobrych praktyk ekologicznych w szkołach i środowisku lokalnym.

Konkurs skierowany jest do wszystkich nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek oświatowych województwa zachodniopomorskiego.

Konkurs polega na przygotowaniu filmowej dokumentacji podejmowanych w szkole (przedszkolu, placówce) działań związanych z propagowaniem segregacji odpadów komunalnych.

Termin nadsyłania prac 31 marca 2021 r.

Rozstrzygnięcia Konkursu 22 kwietnia 2021r. w Światowym Dniu Ziemi.

 

W załączeniu:

Regulamin Konkursu

Karta zgłoszenia

 

Załączniki

karta_zgłoszenia
Data: 2021-02-22, rozmiar: 689 KB
Regulamin
Data: 2021-02-22, rozmiar: 744 KB
18 lutego 2021

Europejski Korpus Solidarności – szansą na rozwój dla młodych – webinar

Kuratorium Oświaty w Szczecinie we współpracy z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji zaprasza do udziału w bezpłatnym webinarze dotyczącym Europejskiego Korpusu Solidarności.

Europejski Korpus Solidarności pomaga młodym ludziom w rozwoju zawodowym i odnalezieniu się na rynku pracy. Przez położenie nacisku na europejski wymiar solidarności, program daje młodzieży wyjątkowe możliwości rozwijania umiejętności interpersonalnych i zdobywania nowej wiedzy, z korzyścią zarówno dla nich, jak i ogółu społeczeństwa.

Webinar odbędzie się 26 lutego 2021 roku o godzinie 14:00.

Zapisy na szkolenia przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej. Każda zapisana osoba otrzyma link dostępu na szkolenie w dniu 25.02.2021 r. na wskazany w rejestracji adres e-mail.