14 września 2021

Inauguracja 8. Międzynarodowego Kongresu Morskiego z udziałem Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty

14 września br. Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorska Kurator Oświaty uczestniczyła w inauguracji 8. edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego, która odbyła się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Patronat honorowy oraz nadzór merytoryczny nad wydarzeniem sprawuje Ministerstwo Infrastruktury.

Na scenie w białych fotelach siedzi grupa osób. W tle grafika 8. Międzynarodowego Kongresu Morskiego

Po inauguracji kurator wysłuchała wykładu inauguracyjnego Marka Gróbarczyka, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnika rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, po którym odbył się panel dyskusyjny pt. „Rozwój portów odpowiedzią na wyzwania transportowe przyszłości”.

Co będzie działo się podczas Kongresu?

W trakcie dwudniowego Kongresu planowane są panele w blokach tematycznych: Porty i żegluga, Edukacja, Rozwój i innowacje, Ekologia, Bezpieczeństwo, Prawo i finanse.

Istotnym tematem międzynarodowej debaty będą: przemysł offshore jako impuls rozwoju portów, ale też transport wodny jako alians biznesu i ekologii, czy działania w gospodarce morskiej na rzecz klimatu.

Planowane są również dyskusje o transporcie globalnym, cyberbezpieczeństwie, transporcie autonomicznym, automatyzacji i digitalizacji usług portowych, rozwiązaniach technologicznych dotyczących ekologicznych napędów statków. Będą debaty w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu, ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Organizatorami Kongresu są Klaster Morski Pomorza Zachodniego oraz Fundacja Kongres Morski.

Galeria