15 września 2023

84. rocznica agresji sowieckiej na Polskę

15 września br. Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska razem z wicekuratorem Jerzym Sołtysiakiem wzięli udział w uroczystości upamiętniającej ofiary agresji sowieckiej na Polskę, która odbyła się pod Pomnikiem Pamięci Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. 17 września w Połczynie-Zdroju ofiary uczcił Wicekurator Bogusław Ogorzałek.

Uroczystość przy Pomniku Sybiraków w Szczecinie

W 84. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska wraz z wicekuratorem Jerzym Sołtysiakiem oddali hołd ofiarom tego ataku pod pomnikiem Pamięci Sybiraków na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Organizatorem uroczystości był Oddział Związku Sybiraków w Szczecinie. Uczestniczyli w nim m.in. Poseł RP Leszek Dobrzyński, Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki oraz Krzysztof Męciński – dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

Dziękujemy wszystkim szkołom obecnym na dzisiejszej uroczystości: Liceum Ogólnokształcące im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, Wojskowe Technikum Informatyczne, I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Szczecinie, VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Szczecinie oraz Hufiec ZHP Szczecin.

Galeria

Uroczystość w Połczynie-Zdroju

17 września 2023 r. w Światowy Dzień Sybiraka – Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek złożył kwiaty przy Krzyżu Katyńskim i Wołyńskim na Cmentarzu Komunalnym w Połczynie-Zdroju dla upamiętnienia 84. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę.

Historia

We wrześniu 1939 r. armie Niemiec i Związku Sowieckiego najechały Polskę, rozpoczynając drugą wojnę światową. Agresja była konsekwencją zawartego 23 sierpnia paktu Ribbentrop – Mołotow. Polscy jeńcy wojenni trafili m.in. do sowieckich obozów. Niemcy wraz ze Słowacją zaatakowali 1 września 1939 roku, a Sowieci – 17 września. Kraj został podzielony między okupantów, których celem było zniszczenie narodu polskiego i ostateczna likwidacja Rzeczypospolitej.    

Polacy na zajętych przez Sowietów ziemiach poddani byli licznym represjom. Tracili mienie, wolność i życie. Przedstawiciele polskich elit: żołnierze, policjanci, urzędnicy, padli ofiarą zaplanowanej serii zbrodni, której symbolem stał się Katyń.

Setki tysięcy mieszkańców zajętych ziem zesłano na Syberię. Wielu z sybiraków pozostało na nieludzkiej ziemi na zawsze. Wielu pozostałych przy życiu nie wróciło do Ojczyzny – zachowali oni jednak Polskę i polskość w sercach. Ci, którym dane było wrócić, powrócili do Polski innej niż ta, którą opuszczali. 

17 września Dniem Sybiraka

17 września – w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 r., która zapoczątkowała masowe wywózki obywateli polskich z Kresów do ZSRR – na mocy uchwały Sejmu obchodzimy Dzień Sybiraka.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2013 roku ustanowił 17 września Dniem Sybiraka dla upamiętnienia wszystkich Polaków zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.