31 sierpnia 2023

43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych

W czwartek 30 sierpnia br. odbyła się uroczystość upamiętniająca 43. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, w której udział wzięła Katarzyna Koszewska – Zachodniopomorski Kurator Oświaty.

Odsłonięcie pomnika Bohaterów Stycznia’71

Prezydent RP Andrzej Duda razem z Eugeniuszem Szerkusem – uczestnikiem Grudnia’70- odsłonił Pomnik Bohaterów Stycznia’71, znajdujący się przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim.

Nowy pomnik stanowi śruba okrętowa ze statku m/s „Solidarność” oraz płyty granitowe symbolizujące fale Bałtyku. Ich znaczeniem jest rejs, droga, zmaganie się z falami. Musimy bowiem pamiętać, że w przeszłości – nie tak odległej – byli odważni ludzie, którzy walczyli i płynęli ku wolności.

Uroczystość pod bramą Stoczni Szczecińskiej

W samo południe, odbyły się uroczystości pod bramą Stoczni Szczecińskiej, gdzie Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska złożyła wieniec w hołdzie wszystkim walczącym o naszą wolność i o niepodległą, suwerenną Rzeczpospolitą.

30 sierpnia 1980 roku w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały pierwsze porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim.

Umowa szczecińska stanowiła pierwsze z tzw. porozumień społecznych, do których doszło wskutek fali strajków z lipca i sierpnia 1980 r. Do tych protestów od 15 sierpnia przyłączały się liczne szczecińskie zakłady pracy. W sumie, w końcowej fazie, zastrajkowało wówczas 340 załóg z różnych przedsiębiorstw. Po strajku Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w Szczecinie przekształcił się w komitet organizacyjny nowego związku zawodowego „Solidarność”. Porozumienia Sierpniowe podpisane w Gdańsku, Szczecinie i Jastrzębiu-Zdroju stanowią początek drogi Polski do odzyskania wolności w 1989 r.

Wręczenie stypendiów im. Longina Komołowskiego

Jak co roku, 30 sierpnia, to również czas wręczenia stypendiów im. Longina Komołowskiego. Przedsięwzięcie objęte było Honorowym Patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Katarzyny Koszewskiej. Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego utworzył fundusz stypendialny, którego celem było wspieranie finansowe uczniów pochodzących z niezamożnych rodzin z regionu, w uzyskiwaniu jak najwyższego poziomu wykształcenia i rozwijaniu ich talentów.

Wyróżnienia z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy i Zofii Komołowskiej otrzymało 7 uczniów – z Litwy, Polic, Choszczna, Żeńska, Stargardu oraz Szczecina.

  • Amelija Maconko i Dorian Rainski z Paluknio Longino Komolovskio Gimnazija
  • Michalina Tomczak z Zespołu Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach
  • Łukasz Kowalski z Zespołu Szkół nr 1 w Choszcznie
  • Alan Wiśniewski ze Szkoły Podstawowej w Krzęcinie
  • Mikołaj Matysik z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 1 Szkoły Podstawowej nr 6 w Stargardzie
  • Łukasz Chrzanowski ze Szkoły Podstawowej nr 5 z OI w Policach

Serdecznie gratulujemy wspaniałych osiągnięć.

Galeria