6 grudnia 2022

W Złocieńcu stanął pomnik Marszałka Piłsudskiego

Na terenie Jednostki Wojskowej 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu, stanął pomnik Pierwszego Marszałka Polski. Aktu odsłonięcia monumentu w poniedziałek (5 grudnia) dokonali Małgorzata Golińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz dr hab. Karol Polejowski, Zastępca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. W wydarzeniu uczestniczył Bogusław Ogorzałek, Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty.

Zdjęcie: IPN Oddział w Szczecinie

Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dra Karola Nawrockiego oraz Dowódcę 2. Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego płk. dypl. Dariusza Machulę.

Współtwórca niepodległości Polski

Józef Piłsudski to polski polityk, wojskowy, Marszałek Polski, jeden z głównych organizatorów państwa polskiego, inicjator formowania Legionów Polskich.

Urodził się 5 grudnia 1867 roku w Zułowie (na dzisiejszej Litwie). Po maturze rozpoczął studia medyczne na Uniwersytecie w Charkowie. Został skazany później na 5 lat więzienia, jednak udało mu się zbiec. Podczas I wojny światowej był zaangażowany w organizowanie polskich oddziałów zbrojnych. Osobiście dowodził I Brygadą Legionów, tocząc z Rosją ciężkie boje. Marszałkiem Polskim był od roku 1920. Później w wyniku niekorzystnego dla niego kształtowania się bieżących spraw politycznych zrzekł się wszystkich funkcji wojskowych. Poświęcił się pracy literackiej.

W 1926 roku, namawiany do powrotu do polityki, zorganizował udany przewrót wojskowy. Doprowadził tym samym do rezygnacji prezydenta Wojciechowskiego oraz premiera Witosa. Zmarł 12 maja 1935 roku. Trumna z ciałem Piłsudskiego spoczęła na Wawelu.

Galeria