16 sierpnia 2023

Święto Wojska Polskiego w Nowogardzie

15 sierpnia br. Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska i Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak wzięli udział w uroczystych obchodach święta Wojska Polskiego w Nowogardzie.

Oficjalna część obchodów Święta Wojska Polskiego

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w Parafii Rzymskokatolickiej pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogardzie z udziałem kompanii honorowej z 12 Brygady Zmechanizowanej.

Tuż po mszy przy kościelnym obelisku – głazach pamięci – Kuratorzy wraz z Wojewodą Zachodniopomorskim Zbigniewem Boguckim, Haliną Szymańską – Radną Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, Szefem Ośrodka Zamiejscowego w Szczecinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji płk Zbigniewem Adamczykiem złożyli kwiaty, oddając hołd poległym za Ojczyznę.

Piknik wojskowy „Silna Biało-Czerwona”

Następnie o godzinie 12.00 na Placu Szarych Szeregów w Nowogardzie wystartował piknik wojskowy pod hasłem „Silna Biało-Czerwona”, gdzie zobaczyć można było pokaz statyczny czołgu Leopard, KTO Rosomak, WR Langusta, Poprad oraz Rak – sprzętu, w który jest wyposażona nasza armia.

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Ustanowione zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r., obowiązującą od 13 sierpnia 1992. Tegoroczne obchody to 103. rocznica tego wydarzenia. 

Galeria