17 marca 2023

I Wojskowe Targi Służby i Pracy w Gryfinie

W oficjalnej inauguracji I Wojskowych Targów Służby i Pracy w Gryfinie wzięli dziś udział Katarzyna Koszewska Zachodniopomorski Kurator Oświaty wraz z Wicekuratorem Jerzym Sołtysiakiem.

Oficjalne rozpoczęcie Targów

Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki wraz z płk Pawłem Burzyńskim z Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji z Warszawy oraz płk Zbigniewem Adamczykiem szefem Ośrodka Zamiejscowego Wojskowego Centrum Rekrutacji w Szczecinie i Mieczysławem Sawarynem burmistrzem Gryfina oficjalnie rozpoczęli Wojskowe Targi Służby i Pracy w Gryfinie.

Dlaczego warto pojechać do Gryfina?

Wojskowe Targi Służby i Pracy w Gryfinie to niepowtarzalna okazja dla dzieci i młodzieży – nie tylko klas mundurowych, które tak licznie pojawiły się w hali I Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie – by zapoznać się z wachlarzem możliwości ścieżek rozwoju zawodowego w Siłach Zbrojnych RP. To szansa na rozmowy z przedstawicielami uczelni wojskowych, zebranie od żołnierzy kompleksowych informacji o rekrutacji do Sił Zbrojnych. Obecni podczas targów rekruterzy przedstawiają informacje jak zostać żołnierzem zawodowym, a także możliwości podjęcia innych rodzajów służby wojskowej, np. terytorialnej lub rezerwy aktywnej. Zainteresowani pracą na stanowiskach cywilnych w resorcie obrony narodowej mogą zapoznać się z ofertami w poszczególnych jednostkach i instytucjach wojskowych.

Dodatkowe atrakcje

Program targów urozmaicają liczne atrakcje, między innymi pokaz nowoczesnego sprzętu wojskowego: transportery opancerzone „ROSOMAK” w różnych wersjach wyposażenia, armatohaubice samobieżne „DANA”, przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy „PIORUN”, robot saperskie „EXPERT”, radar mobilny RM 100, pojazdy podwodne „GAVIA” i „SEABOTIX” oraz wiele różnorodnych elementów sprzętu lekkiego i uzbrojenia indywidualnego znajdującego się na wyposażeniu poddziałów różnych rodzajów Sił Zbrojnych RP. Ponadto na stoisku Żandarmerii Wojskowej można wypróbować symulator zdarzeń i nauki jazdy 3D MAXELKA.

Szkoły z Oddziałami Przygotowania Wojskowego

W województwie zachodniopomorskim jest dwanaście szkół z Oddziałami Przygotowania Wojskowego. Nauczanie w OPW obejmuje szkolenie zasadnicze w klasach I–III liceum i klasach I–IV technikum. Podczas Targów prezentować one będą pokaz musztry paradnej.

Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji przedstawia także szkolenia realizowane w ramach projektów MON w klasach wojskowych czy szkolenia ochotniczego dla studentów w programie Legia Akademicka.

Wojskowe Targi Służby i Pracy potrwają do soboty do godziny 18.