9 grudnia 2022

Pogrzeb wileńskiej łączniczki AK płk Danuty Szyksznian-Ossowskiej ps. Sarenka

9 grudnia 2022r. odbył się pogrzeb wileńskiej łączniczki AK płk Danuty Szyksznian-Ossowskiej, ps. Sarenka. W ostatnim pożegnaniu wziął udział p.o. Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Jerzy Sołtysiak wraz z dyrektorem Wydziału Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Kuratorium Oświaty w Szczecinie Moniką Sierant.

Uroczystości pogrzebowe

Pogrzeb rozpoczął się mszą św. żałobną o godzinie 10 w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie, gdzie odczytano list od Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz przekazano Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski nadany pośmiertnie. Następnie o godzinie 12 od głównej bramy Cmentarza Centralnego ruszył uroczysty kondukt pogrzebowy przy honorowej asyście Wojska Polskiego i orkiestry 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ciało pochowano w kwaterze kombatanckiej tuż przy drugiej bramie cmentarza.

Historia

Danuta Szyksznian-Ossowska urodziła się 7 czerwca 1925 r. w Krakowie. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Wilnie. W wieku 14 lat została łączniczką Związku Walki Zbrojnej, zajmowała się przerzutem prasy na punkty kolporterskie, a także przerzutem broni.

Podczas rozbrojenia oddziałów AK przez NKWD uniknęła zatrzymania i dostała powołanie do dalszej służby w komendzie okręgu AK w oddziale dywersyjnym dowodzonym przez rtm. Zygmunta Augustowskiego ps. „Hubert”. W Wigilię Bożego Narodzenia 1944 r. została aresztowana przez NKWD i po brutalnych przesłuchaniach skazana zaocznie na dziesięć lat łagrów.

Ciężka praca i brutalne śledztwo spowodowały, że jej stan zdrowia bardzo się pogorszył i w stanie krytycznym została zwolniona z łagru we wrześniu 1945 r. Wówczas z ojcem i rodzeństwem zamieszkała w Drawnie w dawnym województwie szczecińskim. Później wraz z mężem przeniosła się do Darłowa i rozpoczęła pracę w średniej szkole zawodowej. Jej przeszłość związana z działalnością w AK i pobytem w łagrze była powodem szykan i zwolnienia ze szkoły oraz pozbawienia prawa do nauczania.

Po przejściu na emeryturę pełniła funkcje Wiceprezesa Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK i Wiceprezesa Koła Kresowych Żołnierzy AK w Szczecinie.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim OOP, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim.

Płk Danuta Szyksznian-Ossowska, ps. Sarenka, zmarła 1 grudnia br. w wieku 97 lat.

Szkoła im. Danuty Szyksznian w Szczecinie

Szkoła Podstawowa nr 14 w Szczecinie od 9 listopada 2018r. nosi imię Danuty Szyksznian – łączniczki Armii Krajowej w Wilnie, po wojnie mieszkanki Drawna, Darłowa i Szczecina, nauczycielki, animatorki życia kulturalnego, aktywizatorki środowisk kombatanckich, strażniczki pamięci o dziejach Kresów II Rzeczypospolitej Polskiej oraz kobiet walczących i działających w konspiracji podczas II wojny światowej.

W dniu uroczystości nadania imienia szkole, podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy pani Danuta Szyksznian zaapelowała o pokój:

„Nigdy więcej wojny. Więcej miłości. Miłość to jest wszystko”.

Była również przyjaciółką Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie.

Stopień pułkownika

Decyzją Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka „Sarenka” została mianowana pośmiertnie na stopień pułkownika.

Przed rozpoczęciem uroczystości pogrzebowych odznaczenie z rąk Andrzeja Dery – Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP odebrał syn zmarłej.

Galeria