13 kwietnia 2022

Miłość ponad wszystko. Film „Marzec ‘68” już w polskich kinach

Pod koniec marca do polskich kin wszedł, oparty na prawdziwych wydarzeniach, film „Marzec ’68”, w którym pokazany jest protest studencki przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów” w reżyserii Kazimierza Dejmka. Zachęcamy do obejrzenia filmu!

Opis fabuły

Warszawa, rok 1968. Studenci protestują przeciwko bezprawnemu relegowaniu kolegów z uczelni oraz w obronie zdjętych z afisza „Dziadów” wystawianych w Teatrze Narodowym. Wśród protestującej młodzieży są także Hania i Janek. Ich rodziny znajdują się po dwóch stronach marcowej barykady. Młodzi i szaleńczo w sobie zakochani, niczym w dramacie Szekspira „Romeo i Julia”, w ogarniętym buntem kraju, walczą o swoje uczucie.  Czy ich miłość przetrwa? Czy zdołają pokonać przeciwności, które stawia przed nimi los?

Komentarz reżysera

– Należę do pokolenia, dla którego wydarzenia Marca ‘68 roku stały się najważniejszym doświadczeniem życiowym. W znacznym stopniu ukształtowały moją świadomość polityczną i społeczną. W następstwie wydarzeń marcowych, wielu z moich najbliższych przyjaciół pochodzenia żydowskiego opuściło Polskę, ponieważ ich rodziny zmuszono do emigracji. Byłem świadkiem tych dramatów. Gorycz tamtych chwil pozostała w nas wszystkich do dzisiaj, Emigracja marcowa była tym boleśniejsza, że wtedy wydawało się, iż jest to wyjazd na zawsze. Późniejsze listy i spotkania za granicą, na przykład gdzieś na plaży w Bułgarii, bo tam było najłatwiej się spotkać, nie mogły zastąpić wspólnego życia w Polsce – powiedział Krzysztof Lang, reżyser filmu.

– Z biegiem lat rany te zabliźniały się, ale poczucie krzywdy i niesprawiedliwości pozostało. W miejsce wygnanych z PRL-u Polaków pochodzenia żydowskiego, często wybitnych fachowców w swoich dziedzinach, przyszli mniej zdolni, ale za to oddani ówczesnej władzy następcy. Życie toczyło się dalej i ani wtedy, ani później, nikt się o wypędzonych nie upomniał. Film „Marzec ‘68” jest próbą przybliżenia tamtych dramatycznych wydarzeń. Jest to też z mojej strony próbą minimalnej moralnej rekompensaty za krzywdy, których doświadczyli moi przyjaciele, znajomi i ich rodziny – dodał Lang.

Scenariusze lekcji

Ministerstwo Edukacji i Nauki rekomenduje również scenariusze lekcji dla nauczycieli dotyczące Marca ’68. Materiały zostały opracowane na podstawie filmu Krzysztofa Langa przez Zespół Edukacyjny Ferment Kolektiv.

Scenariusze przekazujemy w załączniku.

Zwiastun filmu

Załączniki

Scenariusz lekcji
Data: 2022-04-25, rozmiar: 8 MB
Plakat
Data: 2022-04-25, rozmiar: 210 KB