25 kwietnia 2022

77. rocznica Forsowania Odry z udziałem Zachodniopomorskiej Kurator Oświaty

W sobotę (23 kwietnia br.) Zachodniopomorska Kurator Oświaty Magdalena Zarębska-Kulesza oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek uczestniczyli w obchodach 77. rocznicy Forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.

Główne uroczystości odbyły się na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach oraz przy Pomniku Sapera w Gozdowicach. List od ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka odczytał Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski.

– Nigdy nie wolno nam zapomnieć o krwi i poświęceniu polskiego żołnierza. Nigdy nie wolno nam zapomnieć, że ten najdalej na zachód wysunięty skrawek Najjaśniejszej Rzeczpospolitej jest świętością okupioną krwią polskich bohaterów. To najlepsza lekcja historii dla obecnego pokolenia – napisał w swoim liście Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki. 

Uroczysty apel przy Pomniku Sapera w Gozdowicach

Przed uroczystościami na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, Zachodniopomorska Kurator Oświaty wzięła udział w apelu przy Pomniku Sapera w Gozdowicach. Kuratorzy złożyli kwiaty w imieniu Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka pod pomnikiem poległych żołnierzy wojsk inżynieryjnych, którzy w kwietniu 1945 roku zabezpieczali forsowanie Odry.

Uroczystości na Siekierkowskim Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach

Kuratorzy wzięli udział w polowej Mszy Świętej oraz uroczystym apelu na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach. Również tam oddali hołd poległym i złożyli kwiaty w imieniu ministra Przemysława Czarnka.

77. rocznica Forsowania Odry

Uroczyste obchody 77. rocznicy Forsowania Odry, zorganizowane w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, to upamiętnienie wydarzeń z kwietnia 1945 roku. W dniach 16-20 kwietnia 1945 r. 1. Armia Wojska Polskiego przeprowadziła operację Forsowania Odry w rejonie Siekierek i Gozdowic. W tej operacji brali także udział żołnierze wojsk inżynieryjnych, którzy zbudowali most pontonowy dla 1. Armii Wojska Polskiego. Choć cała operacja zakończyła się rozbiciem niemieckich wojsk, to w wyniku walk śmierć poniosło blisko 2 tysiące polskich żołnierzy.
 
Forsowanie Odry upamiętnia m.in. Pomnik Wdzięczności 1. Armii Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojennym w Starych Łysogórkach, Pomnik Sapera w Gozdowicach, a także „Dzień Sapera” – święto obchodzone 16 kwietnia.