26 września 2023

„Jestem Eko” – konkurs Instytutu Badań Edukacyjnych dla klas IV-VIII

Ruszyły zapisy do drugiej edycji konkursu ekologicznego „Jestem Eko” organizowanego przez Instytut Badań Edukacyjnych. To propozycja przygotowana z myślą o uczniach klas IV- VIII szkół podstawowych. Patronat nad wydarzeniem objął Minister Edukacji i Nauki..

Główne cele

Głównym celem inicjatywy jest kształtowanie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie do wdrażania prostych i praktycznych działań chroniących środowisko. Zgłoszenia można przesyłać do 18 października. Tegoroczna edycja przebiega pod hasałem „Zbrataj się z naturą”. Głównym celem inicjatywy jest rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania środowiskiem naturalnym, wzbudzanie wrażliwości przyrodniczej i szacunku do otaczającego świata, zachęcenie do wdrażania prostych i praktycznych działań chroniących środowisko, a także kształtowanie świadomości ekologicznej.
Projekt łączy w sobie wspólne działania, zabawy, zagadki, łamigłówki, prace manualne oraz zadania praktyczne promujące dobre praktyki ekologiczne.

Zadania konkursowe

Konkurs składa się z czterech zajęć edukacyjnych, które mają za zadanie rozwinąć kreatywność i aktywność uczniów. Zagadnienia podejmowane podczas zajęć edukacyjnych dotyczą codziennego życia, a poszczególne bloki połączone są ze sobą wspólną tematyką. Aby zawalczyć o nagrody, należy wykonać wszystkie cztery zadania edukacyjne oraz ogłaszane na zakończenie konkursu zadanie „Eko-Działanie”, które usystematyzuje zdobytą wiedzę i zachęci uczniów do dalszej aktywności na rzecz ochrony środowiska.

  • Jestem Eko – Bądź bliżej natury,
  • Jestem Eko – Zwierzęta wokół nas,
  • Jestem Eko – OZE Odnawialne Zasoby Energii,
  • Jestem Eko – Smakuj naturę.

Nagrody konkursowe

Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody. Do wygrania są:

  • nagroda główna w wysokości 5 000 zł,
  • nagroda „Złote Eko-Działanie” w wysokości 4 000 zł,
  • cztery wyróżnienia w wysokości 1 000 zł każde.

Ważne terminy

Zgłoszenia do konkursu należy przysyłać do 18 października br.
Ogłoszenie wyników nastąpi 14 maja 2024 r.

Szczegółowe informacje

Regulamin
Zgłoszenie

Masz pytania? Napisz na jestemeko@ibe.edu.pl