27 września 2023

84. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego

27 września br. Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska i minister Maciej Kopeć wzięli udział w szczecińskich obchodach 84. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Uroczystości w Szczecinie

Dziś w Szczecinie – w 84. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego – Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska wraz z Wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Maciejem Kopciem oddali hołd jego twórcom i żołnierzom pod pomnikiem „Na Chwałę Armii Krajowej”, pod tablicą „Żołnierzom Armii Krajowej” oraz w Kaplicy Armii Krajowej w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętego Jakuba Apostoła w Szczecinie
 
W uroczystości na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie uczestniczyli kombatanci Armii Krajowej, Zbigniew Bogucki – Wojewoda Zachodniopomorski, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych na czele z dowódcą 12 Brygada Zmechanizowana, 14ZBOT, zastępca dyrektora IPN w Szczecinie Kinga Macierzyńska oraz młodzież z Zespołu Szkół nr 4 im. Armii Krajowej w Szczecinie.

Organizatorami uroczystości byli: Prezes Zarządu Okręgu Szczecin Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jolanta Szyłkowska oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie Krzysztof Męciński.

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom. Powstała struktura, która dała początek podziemnemu państwu, ze wszystkimi jego strukturami administracyjnymi na poziomie centralnym, wojewódzkim i powiatowym. Utworzone zostały agendy odpowiedzialne za tajne nauczanie na wszystkich szczeblach oświaty, sądownictwo, działalność propagandową, wywiadowczą i pomocową. Całość zaś podlegała rządowi Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

Mimo okupacji przez Niemcy i Związek Sowiecki Polacy zbudowali imponujące państwo podziemne, będące fenomenem na skalę światową. Ciągłość prawna państwa polskiego została zachowana. Jego władze na uchodźstwie, uznawane przez społeczność wolnego świata, przez całą wojnę kierowały walką o niepodległość. 

Dla upamiętnienia tej daty w 1998 r. Sejm ustanowił 27 września Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.

Galeria