11 września 2023

8. edycja programu „Być jak Ignacy”

Już wystartowała 8. edycja programu „Być jak Ignacy” organizowanego przez Fundację PGNIG im. Ignacego Łukasiewicza. Propozycja programu skierowana jest do szkół podstawowych. Tym razem uczestnicy nauczą się, jak pracować metodą naukową i dowiedzą się, jak stawiać trafne pytania badawcze, formułować hipotezy, a następnie je weryfikować. Program został objęty honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki.

Cel programu „Być jak Ignacy” 

Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o naszych wybitnych naukowcach. Tegoroczna edycja skupia się na inspirowaniu uczniów do odkrywania wiedzy z zakresu energetyki i zachęca do twórczych i fascynujących eksperymentów. Zajęcia w ramach programu zostały zaprojektowane w sposób angażujący, kreatywny i dostosowany do preferencji uczestników.

Energia do nauki

Hasłem tegorocznej odsłony programu jest: „Nauka pełna energii”. Ma to być zachęta dla uczniów do poznawania i odkrywania tematów związanych z odnawialnymi i nieodnawialnymi źródłami energii (m.in. paliwami kopalnianymi, biomasą, fotowoltaiką, czy energią z sił natury).

W ramach 8. edycji przedsięwzięcia powstanie 8 odcinków programu naukowo-rozrywkowego. Będą one dostępne na kanale YouTube „Być jak Ignacy”. Główną osią projektu będzie Ignacy i jego wierny pomocnik – robot Blu. Uczniowie spotkają się także z wybitnymi postaciami historycznymi i współczesnymi naukowcami, by czerpać od nich wiedzę i doświadczenie.

Udział w programie

Udział w programie polega na założeniu koła naukowego w szkole i przeprowadzeniu 12 lekcji na podstawie dostarczonych scenariuszy. Aktywności edukacyjne będą trwać od października 2023 r. do końca marca 2024 r. 

Materiały dla Młodych Naukowców

Program „Być jak Ignacy” jest dostosowany do różnych poziomów nauczania: I-III, IV-VI oraz VII-VIII. Organizatorzy przygotowali 12 scenariuszy lekcyjnych dla każdej grupy wiekowej, skupiających się na 12 tematach dotyczących energii. Zajęcia oparte będą na metodzie naukowej, obejmując pracę projektową, zabawy edukacyjne, fascynujące eksperymenty oraz kreatywne aktywności plastyczne.

Szczegółowe informacje

Szczegóły dotyczące udziału i rejestracji w konkursie dostępne są na stronie internetowej.

Zachęcamy uczniów i nauczycieli do udziału w programie.

Wszystkim uczestnikom życzymy powodzenia!