16 listopada 2021

Wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście-Szczecin”

W czwartek 18 listopada o godz. 15.00 na dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ul. Staromłyńskiej 27 odbędzie się wystawa „Zabytki toru wodnego Świnoujście -Szczecin”. Inauguracji szczecińskiej odsłony ogólnopolskiej wystawy dokona Marek Gróbarczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Szczegóły wystawy

Po wernisażu odbędzie się prelekcja poświęcona wystawie.

Oprócz 25 plansz dokumentujących najciekawsze znaleziska wydobyte z modernizowanego toru wodnego Świnoujście-Szczecin, np. średniowieczny miecz z pochwą, pokazane będą także cenne eksponaty. Wśród nich gwiazdowy silnik lotniczy samolotu bombowego Boeing B-17 Flying Fortress z czasów drugiej wojny światowej. 

Premierowy pokaz ekspozycji miał miejsce w Warszawie w siedzibie byłego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, a obecnie części Ministerstwa Infrastruktury. Po zakończeniu ekspozycji w Szczecinie wystawę zobaczą jeszcze mieszkańcy Wrocławia, Kołobrzegu i Elbląga.

Prezentacja audiowizualna

Dodatkowo w dniach 18-21 listopada w godz. 17:00-18:00 wystawie towarzyszy specjalna prezentacja audiowizualna ukazująca piękno Odry.  Przygotowało ją Biuro ds. Odrzańskiej Drogi Wodnej ZMPSiŚ SA. Odbiorcy wyruszą „Dźwiękowym szlakiem Odry”.

„Dźwiękowy szlak Odry” to specjalna płyta. Jej autor przy pomocy profesjonalnych mikrofonów oraz hydrofonów stworzył dźwiękową mapę Odry. Na płycie słyszymy  współbrzmienie człowieka i rzeki, odgłosy przyrody i dźwięki industrialne. Pokazuje to, że Odra jest wspólną przestrzenią ludzi i przyrody. Pragniemy korzystać z jej dobrodziejstw. Zabiegamy o rozwój żeglugi, ale chcemy także zadbać o środowisko naturalne i zachować dziedzictwo kulturowe. Zależy nam, by Odra zawsze rozbrzmiewała harmonią dźwięków. Jak potrafią one być piękne i zaskakujące jednocześnie przekonają się Państwo sami. Dla każdego odwiedzające płyta gratis.