9 września 2022

BohaterON w Twojej Szkole – VII edycja projektu w nowej cyfrowej odsłonie

Ruszyły zapisy dla szkół i przedszkoli do projektu BohaterON w Twojej Szkole 2022, będącego częścią VII edycji ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię!

Tegoroczna edycja

Tegoroczna edycja mocno stawia na wirtualne działania edukacyjne oraz budowanie społeczności dzięki nowym platformom cyfrowym. Tradycyjne kartki-laurki wykonywane dotychczas przez uczniów zastąpione zostaną wpisami na działającym od 1 sierpnia portalu dumnizpowstańców.pl – wirtualnym miejscu pamięci
o Powstańcach i Powstaniu Warszawskim. Dodatkowo organizatorzy uruchomili stronę BohaterONwTwojejSzkole.pl, na której nauczyciele będą mogli nie tylko znaleźć scenariusze i materiały do zajęć na temat Powstania Warszawskiego, ale również dodać własne, sprawdzone metody i konspekty poruszające zagadnienia z historii Polski XX wieku i edukacji patriotycznej. Jak co roku, na nauczycieli czeka również możliwość udziału w 4-dniowym seminarium organizowanym w Warszawie.

Cel kampanii

BohaterON w Twojej Szkole to część ogólnopolskiej kampanii o tematyce historycznej BohaterON – włącz historię!. Kampania ma na celu upamiętnienie, uhonorowanie i bezpośrednią pomoc uczestnikom Powstania Warszawskiego, edukację społeczeństwa, a także promocję patriotycznych postaw i historii Polski XX wieku. W ramach sześciu edycji kampanii Polacy z kraju i zagranicy wysłali do Powstańców Warszawskich ponad milion dwieście pięćdziesiąt tysięcy kartek i listów z życzeniami. Statuetki Brązowego, Srebrnego i Złotego BohaterONa im. Powstańców Warszawskich, a także Złotego BohaterONa Publiczności przyznawane corocznie od 2019 roku otrzymało ponad 70 osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną. 

Dla kogo jest BohaterON?

BohaterON w Twojej Szkole to działania skierowane do placówek oświatowych i instytucji związanych z edukacją dzieci i młodzieży. Misją projektu jest tworzenie i przekazywanie wiedzy historycznej – szczególnie tej dotyczącej Powstania Warszawskiego – w atrakcyjnej dla młodych ludzi formie oraz nowoczesna edukacja patriotyczna. W tym celu, we współpracy z metodykami i praktykami ze wszystkich poziomów nauczania tworzone są konspekty zajęć i materiały edukacyjne do wykorzystania na lekcjach historii, polskiego, wychowawczych, czy zajęciach dodatkowych.

Zgłoszenia

Na zgłoszenia szkół organizatorzy czekają do 2 października. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie na podstawie dostępnych materiałów przeprowadzić lekcje oraz wspólnie z uczniami pokazać, że pamięć o Powstańcach Warszawskich jest wiecznie żywa – dodając wpisy na www.dumnizpowstańców.pl .

Wypełnienie krótkiego, elektronicznego sprawozdania z przeprowadzonej akcji gwarantuje otrzymanie przez koordynatora i szkołę dyplomów udziału. Czas na realizację projektu i odesłanie sprawozdania pedagodzy mają do 31 października.

Rekrutacja trwa od 1 do 10 września. 

Harmonogram projektu BohaterON w Twojej Szkole 2022

  • 09 – 02.10 przyjmowanie zgłoszeń przedszkoli i szkół
  • 09– 10.09 rekrutacja nauczycieli na seminarium
  • do 31.10 lekcje/zajęcia tematyczne i wpisy na portalu www.dumnizpowstańców.pl
  • do 31.10 wysłanie sprawozdań
  • do 31.12 wysyłka dyplomów i zaświadczeń

Szczegółowe informacje

Więcej informacji o kampanii jest dostępnych na stronie: www.bohateronwtwojejszkole.pl