20 września 2021

Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty upamiętnił ofiary Zbrodni Katyńskiej

17 września br., przy Krzyżu Katyńskim i Wołyńskim na Cmentarzu Komunalnym w Połczynie–Zdroju, została odprawiona uroczysta msza święta dla upamiętnienia 81. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Na zdjęciu klęczący mężczyzna składający kwiaty pod pomnikiem. Obok niego stoi harcerka

W uroczystości pamięci zamordowanych w 1940 roku polskich jeńców wojennych, ofiar Golgoty Wschodu, ofiar ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich uczestniczył Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Bogusław Ogorzałek.

Katyń 1940

Zbrodnia katyńska jest kwalifikowana jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości. Popełniona została przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji), na mocy decyzji najwyższych władz ZSRR zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.

W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Natomiast 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.

Galeria