30 października 2018

Szkoła Podstawowa w Dziwnowie uczciła rocznicę niepodległości Polski

26 października br., w Szkole Podstawowej im. 5. Kołobrzeskiego Pułku Piechoty w Dziwnowie, odbył się uroczysty apel poświęcony setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty podczas uroczystości reprezentowała Kierownik Oddziału Wydziału Kształcenia Ogólnego i Specjalnego Kuratorium Oświaty w Nowogardzie pani Hanna Boguta.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach konkursu Ministerstwa Edukacji Narodowej w projekcie edukacyjnym „Godność, wolność, niepodległość”. To jedno z wielu działań wynikających z założeń tego przedsięwzięcia.

Podczas apelu uczniowie klasy V – VIII i gimnazjum recytowali wiersze patriotyczne i śpiewali piosenki ułańskie z okresu II Rzeczypospolitej. Montaż słowno – muzyczny uatrakcyjniony został prezentacją multimedialną przybliżającą osiągnięcia dwudziestolecia międzywojennego, a w tle rozbrzmiewały słowa piosenki  ,,Lata dwudzieste, lata trzydzieste” Punktem kulminacyjnym programu artystycznego był występ nauczycieli i pracowników szkoły w piosence ,,Pieśń Strzelców”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa dotycząca osiągnięć II Rzeczypospolitej.

Natomiast klasy I – IV obchody urodzin Niepodległej rozpoczęły częścią artystyczną z gościnnym udziałem grupy sześciolatków z Przedszkola Publicznego ,, Promyk Słońca” w Dziwnowie. Wiersze oraz muzyka nawiązywały do treści patriotycznych. Występ zakończył się odśpiewaniem czterech zwrotek Hymnu Państwowego. W drugiej części młodsze klasy uczestniczyły w zabawach z elementami wiedzy o Polsce i Dziwnowie.  W realizację projektu włączyli się również rodzice.

Podsumowaniem wydarzeń był rajd rowerowy ,,Dla Niepodległej”, podczas którego uczniowie z opiekunami przejechali ulicami Dziwnowa i złożyli kwiaty przy pomniku żołnierzy walczących o wolność naszych ziem.

Finał przedsięwzięć zorganizowanych w ramach projektu „Godność, wolność, niepodległość” nastąpi 9 listopada br.