3 października 2019

Inauguracje Europejskiego Tygodnia Kodowania z udziałem wiceministra edukacji Macieja Kopcia

3 października br., w Katolickiej Szkole Podstawowej w Szczecinie, odbyła się inauguracja Europejskiego Tygodnia Kodowania w województwie zachodniopomorskim.

W uroczystości wzięli udział Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Maciej Kopeć oraz Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty pan Jerzy Sołtysiak.

Podczas całego wydarzenia uczniowie KSP w Szczecinie mogli wziąć udział w warsztatach prowadzonych w Mobilnym Centrum Edukacyjnym (MCE) oraz w zajęciach z zakresu kodowania prowadzonych przez Krzysztofa Jaworskiego ze Stowarzyszenia Cyfrowego Dialog.

Podobne uroczystości odbyły się jeszcze: 4 października w Szkole Podstawowej im. Leonida Teligii w Pyrzycach, 7 października w Szkole Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach oraz 8 października w Szkole Podstawowej w Węgorzynie.

Tegoroczna edycja Europe #CodeWeek2019 odbywać się będzie w dniach 5 – 20 października.

CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Akcja odbywa się na terenie całej Europy. Jej misją jest poszerzanie kompetencji z obszaru programowania zarówno wśród profesjonalistów, jak i początkujących. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową czy robotyką.

Organizatorem wydarzenia może być każdy – pracownicy instytucji, szkoły, biblioteki, nauczyciele, uczniowie czy też ich rodzice. Wystarczy zgłosić własną inicjatywę na stronie https://codeweek.eu/events.

W poprzednich latach to właśnie szkoły – uczniowie, nauczyciele i rodzice byli inicjatorami największej liczby wydarzeń zorganizowanych w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania.

CodeWeek to także wyścig państw, które ścigają się, kto zorganizuje najwięcej inicjatyw. Polska każdego roku radzi sobie świetnie (w zeszłym roku było to 3 miejsce).

Warto przypomnieć, że kodowanie jest częścią nauki programowania, która od 1 września 2017 r. stanowi stały element edukacji od I klasy szkoły podstawowej. Szkoła ma stwarzać uczniom warunki do nabywania wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwiązywania problemów z wykorzystaniem metod i technik wywodzących się z informatyki. Szczególny nacisk kładzie się tu na takie elementy, jak m.in. logiczne i algorytmiczne myślenie, programowanie, posługiwanie się aplikacjami komputerowymi, wyszukiwanie i wykorzystywanie informacji z różnych źródeł, posługiwanie się komputerem i podstawowymi urządzeniami cyfrowymi oraz stosowane tych umiejętności na zajęciach z różnych przedmiotów.

Fotorelacja z inauguracji w Szczecinie (Foto: Mateusz Lenczewski):

Mobilne Centrum Edukacyjne (MCE):

Fotorelacja z inauguracji w SP w Pyrzycach (Foto: Puls Powiatu):

Fotorelacja z inauguracji w SP w Mieszkowicach:

Fotorelacja z inauguracji w SP w Węgorzynie: