13 kwietnia 2023

83. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Jerzy Sołtysiak upamiętniając 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej – najokrutniejszego aktu ludobójstwa w dziejach naszej Ojczyzny – złożył dziś kwiaty przy pomniku „Krzyż Katynia” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, zaś Zachodniopomorski Wicekurator Oświaty Bogusław Ogorzałek przy pomniku Martyrologii Narodu Polskiego na cmentarzu w Koszalinie. 

 

Uroczystość w Szczecinie

Organizatorami wydarzenia na Cmentarzu Centralnym był Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie oraz Stowarzyszenie „Katyń” w Szczecinie z udziałem asysty honorowej 12 Brygady Zmechanizowanej im. gen. broni Józefa Hallera. Wziął w niej udział wicewojewoda zachodniopomorski Mateusz Wagemann. 

Nie zabrakło licznie zgromadzonej młodzieży, m.in. z VII Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Szczecinie, Liceum Ogólnokształcącego im. Sybiraków w Szczecińskiej Szkole Florystycznej, ze Szkoły Podstawowej nr 18 im. gen. Józefa Bema w Szczecinie, a także Publicznej Szkoły Podstawowej im. Juliana Grunera w Świerznie. Dziękujemy za Waszą obecność!

Galeria Szczecin

Uroczystość w Koszalinie

W uroczystościach na cmentarzu zorganizowanych przez prezydenta Piotra Jedlińskiego, płk Sławomira Malika – dowódcę Garnizonu Koszalin oraz Przewodniczącego Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych Antoniego Burzyńskiego udział wziął wicewojewoda zachodniopomorski Tomasz Wójcik.

Nie zabrakło pocztu sztandarowego ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie.

Galeria Koszalin

Katyń 1940 – #pamiętamy!

Po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r. w niewoli sowieckiej znalazło się około 250 tys. jeńców. Większość z nich reprezentowała polską inteligencję – lekarze, prawnicy, nauczyciele szkolni i akademiccy, inżynierowie, literaci, dziennikarze, działacze polityczni, urzędnicy państwowi i samorządowi, ziemianie. Obok nich w obozach znaleźli się również kapelani katoliccy, prawosławni, protestanccy oraz wyznania mojżeszowego.

Decyzja o wymordowaniu polskich jeńców wojennych z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz Polaków przetrzymywanych w więzieniach NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw Rzeczypospolitej zapadła na najwyższym szczeblu sowieckich władz. Podjęło ją 5 marca 1940 r. Biuro Polityczne KC WKP na podstawie pisma, które ludowy komisarz spraw wewnętrznych Ławrientij Beria skierował do Stalina. Szef NKWD, oceniając w nim, że wszyscy wymienieni Polacy „są zatwardziałymi, nierokującymi poprawy wrogami władzy sowieckiej”, wnioskował o rozpatrzenie ich spraw w trybie specjalnym, „z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary – rozstrzelanie”.

Po trwających miesiąc przygotowaniach, 3 kwietnia 1940 r. rozpoczęto likwidację obozu w Kozielsku, a dwa dni później obozów w Starobielsku i Ostaszkowie. Przez następnych sześć tygodni Polacy wywożeni byli z obozów grupami do miejsc kaźni. Zamordowano łącznie 14 587 osób. Ta tragiczna liczba nie jest ostateczna. Informację o odkryciu masowych grobów w Katyniu Niemcy podali 13 kwietnia 1943 r. To symboliczny Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.