24 marca 2023

Finał XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu w ZS nr 6 w Szczecinie

Dziś, 24 marca br., w auli Zespołu Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie odbył się finał XXVII Olimpiady Wiedzy o Żywieniu, w którym udział wzięła Katarzyna Koszewska Zachodniopomorski Kurator Oświaty. 

Cel Olimpiady

Olimpiada Wiedzy o Żywieniu stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych problematyką potrzeb pokarmowych człowieka i sposobów ich prawidłowego zaspakajania, wartości odżywczej i prozdrowotnej żywności, gastronomii i kelnerstwa oraz roli żywienia w zapobieganiu chorobom dietozależnym, a także tworzenie dla zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy.

Komitet Główny

W skład Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Żywieniu wchodzą:

  • prof. dr hab. n. zdr. Izabela Gutowska – nauczyciel akademicki, kierownik Zakładu Chemii Medycznej Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej, dziekan Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego
    w Szczecinie.
  • prof. dr hab. Jan Gawęcki – emerytowany nauczyciel akademicki z Instytutu Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
  • prof. dr hab. Danuta Górecka – emerytowany nauczyciel akademicki w Katedrze Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
  • dr n. med. Adam Grzegrzółka – dyrektor Zespołu Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie
  • prof. dr hab. Józef Korczak – emerytowany nauczyciel akademicki w Katedrze Technologii Gastronomicznej i Żywności Funkcjonalnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
  • prof. dr hab. n. med. Ewa Stachowska – nauczyciel akademicki, kierownik Katedry i Zakładu Żywienia Człowieka i Metabolomiki Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • dr hab. Anna Kołłajtis-Dołowy – emerytowany nauczyciel akademicki w Katedrze Żywienia Człowieka SGGW w Warszawie.
  • dr hab. inż. Małgorzata Szewczuk prof. ZUT – prodziekan ds. studenckich i kształcenia Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.
  • dr hab. n. med. inż. Karolina Jakubczyk – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Żywienia Człowieka i Metabolomiki Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • dr inż. Małgorzata Kulczak – emerytowany nauczyciel akademicki w Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Poznaniu.
  • dr n. med. Dominika JamiołMilc – adiunkt w Katedrze i Zakładzie Żywienia Człowieka i Metabolomiki Wydziału Nauk o Zdrowiu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • dr n. chem. Małgorzata Stańczyk-Dunaj – adiunkt w Zakładzie Chemii Medycznej Wydziału Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • dr n. chem. Jolanta Szymańska-Pasternak – adiunkt w Zakładzie Chemii Medycznej, Wydział Farmacji, Biotechnologii Medycznej i Medycyny Laboratoryjnej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie.
  • mgr inż. Halina Limanówka – emerytowany doradca metodyczny i dyplomowany nauczyciel kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie, koordynator – kierownik organizacyjny Olimpiady przez 26 lat.
  • mgr inż. Bogusława Pęciak – kierownik Centrum Kształcenia Zawodowego, dyplomowany nauczyciel kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie.
  • mgr inż. Łukasz Małecki – nauczyciel dyplomowany kształcenia zawodowego w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie.

Olimpiada 2023

W tym roku szkolnym do udziału w zawodach I stopnia zgłosiło się ponad 8 tys. uczniów, w tym prawie 5 tys. to uczniowie liceów ogólnokształcących. W tej edycji zanotowano prawie 50% wzrost liczby uczestników w stosunku do roku ubiegłego. Tematyką przewodnią Olimpiady były: Ryby i owoce morza.

Zawody I stopnia Olimpiady Wiedzy o Żywieniu odbyły się w drugiej dekadzie października 2022 roku w 526 szkołach, we wszystkich województwach.

Do etapu II Szkolne Komisje Konkursu zakwalifikowały najlepszych uczniów danej szkoły spośród tych, którzy uzyskali co najmniej 80% możliwych punktów do zdobycia w I etapie. 

Zawody II stopnia odbyły się 2 grudnia 2022r. i organizowało je 11 Komisji Okręgowych. Uczestniczyło w nich 761 uczniów z 433 szkół. Do etapu III zakwalifikowano 52 osoby, które w dniach 22-24 marca rywalizowały z ZS nr 6 w Szczecinie o tytuł finalisty, laureata i zwycięzcy Olimpiady. 

Tegoroczną zwyciężczynią Olimpiady została Aleksandra Zdybel z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku.

SERDECZNE GRATULACJE!

Organizatorzy

Organizatorem olimpiady jest Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie wspólnie z Zespołem Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie.

Olimpiada jest finansowana z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki. Nagrody finansowało również Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Galeria