21 marca 2024

Akcja „Godzina dla Ziemi WWF”

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w akcji „Godzina dla Ziemi WWF”. Tegoroczną edycję organizatorzy zadedykowali rzekom.

Kiedy ?

W tym roku przedsięwzięcie odbędzie się 23 marca (sobota) o godzinie 20:30. Akcja wygaszania świateł potrwa godzinę.

O przedsięwzięciu

Godzina dla Ziemi WWF to akcja, która obchodzona jest na całym świecie pod koniec marca. Kojarzona jest głównie z tym, że w symbolicznym geście troski o przyszłość naszej planety, na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a instytucje wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. Co roku bierze w niej udział nawet kilkadziesiąt milionów ludzi i kilkaset miast na całym świecie. W Polsce w poprzednich edycjach zaangażowało się blisko sto miast, wygaszając oświetlenie publicznych obiektów.

Tegoroczną edycję Godziny dla Ziemi WWF w Polsce zadedykowali rzekom. Rzeka to nie tylko woda płynąca w korycie. To coś znacznie cenniejszego. Rzeka to cały ekosystem, który tej wodzie towarzyszy: rośliny i zwierzęta żyjące w nurcie rzeki i w jej dolinie oraz te, które odwiedzają ją w czasie wędrówek czy tarła. Rzeki to także dla wielu z nas miejsce do rekreacji. Są też naszym dziedzictwem, które pilnie potrzebuje ochrony. Przez wieloletnie przekształcenia, zabudowę hydrotechniczną i antropogeniczne zanieczyszczenia (w tym słone wody pokopalniane) w dobrym stanie zostało zaledwie 1,1% polskich rzek. Polskie rzeki umierają i potrzebują naszego, ludzkiego wsparcia. Potrzebne są natychmiastowe, zdecydowane kroki. 

Dodatkowe informacje

Szczegóły dotyczące akcji „Godzina dla Ziemi WWF” znajdują się na stronie organizatora.