Kategoria: Komunikaty

31 października 2024

Ogólnopolski Konkurs dla uczniów szkół podstawowych „Żywności nie marnuję, planetę szanuję”

Szkoła Głowna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w ramach realizowanego projektu Junior Edu-Żywienie (JEŻ-bis) zaprasza uczniów szkól podstawowych do wzięcia udziału w konkursie „Żywności nie marnuję, planetę szanuję”.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu plakatu edukacyjnego związanego z tematyką niemarnowania żywności. Każda szkoła biorąca udział w konkursie przygotowuje jeden plakat i przesyła go w formie elektronicznej (zapisany jako jpg i pdf) na mailowy adres konkursowy

Plakat powinien być przygotowany przez grupę uczniów, którzy pod nadzorem nauczyciela, wymyślą koncepcję plakatu i jego graficzną oprawę.

  1. Prace konkursowe należy przesłać do 28.02.2025 roku
  2. Ogłoszenie wyników odbędzie się 20 marca 2025 roku
  3. Uroczyste wręczenie nagród podczas konferencji prasowej Junior-Edu-Żywienie JEŻ-Bis w maju 2025 roku (dokładny data będzie zamieszczona na stronie internetowej programu w późniejszym terminie)

Po szczegółowe informacje na temat konkursu zapraszamy na stronę internetową programu Jeż-Bis. https://jez.sggw.edu.pl/konkursy/

Formularz zgłoszenia, ogłoszenie organizatora oraz regulamin konkursu zamieszczamy w załączeniu.

Załączniki

24 października 2024

GG Robot 2025 – Roboty działają lepiej, gdy są proste – konkurs dla uczniów szkół podstawowych

W roku szkolnym 2024/2025 Kuratorium Oświaty w Rzeszowie organizuje dla uczniów szkół podstawowych (klasy IV-VIII) kolejną edycję tematycznego Konkursu Budowy i Programowania Robotów GG Robot 2025 „Roboty działają lepiej, gdy są proste”.

 

Na czym polega konkurs?

Konkurs polega na zbudowaniu i zaprogramowaniu własnego robota do określonych celów.

Szczegółowe informacje, w tym regulamin dostępny jest na stronie internetowej.

17 października 2024

Bezpłatne studia podyplomowe dla nauczycieli w zakresie nauczania matematyki w edukacji wczesnoszkolnej

Uniwersytet Warszawski i Ministerstwo Edukacji Narodowej   zapraszają  nauczycieli:

–  klas I-III szkół podstawowych

–  przedszkoli

– doradców metodycznych w zakresie wychowania przedszkolnego i/lub nauczania początkowego

– nauczycieli, którzy chcieliby  zostać doradcami metodycznymi w zakresie wychowania przedszkolnego i/lub nauczania początkowego

na studia podyplomowe doskonalące dla czynnych zawodowo nauczycieli w następujących zakresach: 

1) matematyka w edukacji wczesnoszkolnej – nauczyciel (dwa semestry),

2) matematyka w edukacji wczesnoszkolnej – doradca metodyczny (trzy semestry)

Program studiów jest dostosowany do realnych potrzeb nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej i doradców metodycznych, oparty na doświadczeniach praktycznych, skupiony na wspieraniu uczniów z trudnościami w uczeniu się matematyki i współpracy z rodzicami. Studia podyplomowe pozwolą  rozwinąć  umiejętności w zakresie nauczania matematyki dzieci w klasach I-III,  wprowadzać innowacyjne  metody, które zainteresują uczniów, pomogą im odkrywać świat matematyki, wykorzystywać zdobyte umiejętności w praktyce.

Podczas studiów nauczyciele poznają:

  • praktyczne rozwiązania i innowacyjne programy, które pomogą w indywidualizacji nauczania i pracy z uczniami o różnym poziomie umiejętności matematycznych,
  • metody wspomagające rozwój myślenia i kreatywności u dzieci, uczenia się przez zabawę, gry, odkrywanie i eksperymentowanie w edukacji matematycznej, rozwijania zainteresowania i motywacji do uczenia się,
  • strategie tworzenia sieci współpracy nauczycieli i dzielenia się dobrymi praktykami, tutoring koleżeński,
  • nowoczesne techniki pracy z dorosłymi (nauczycielami i rodzicami). 

W trakcie studiów będzie też możliwość obserwacji zajęć  prowadzonych przez nauczycieli  w szkołach oraz ich wspólnej analizy z ekspertami oraz dyskusji dotyczącej nagrań video. Każdy z uczestników studiów będzie miał też możliwość skorzystać z indywidualnych konsultacji online. 

Studia rozpoczną się w pierwszym semestrze roku akademickiego 2024/2025 i będą trwały 2 semestry (dla nauczycieli) i 3 semestry (dla doradców metodycznych). Będą odbywać się w formie zjazdów trzydniowych: piątek 16.00-19.15, sobota 9.00-14.00 (stacjonarnie), niedziela 9.00-12.15 (online). Pierwszy zjazd planowany jest na 15-17 listopada 2024 r.

Zapraszamy do rejestracji w IRK UW, gdzie nauczyciele znajdą  szczegółowe informacje (linki poniżej).

link dla nauczycieli

link dla doradców metodycznych

HARMONOGRAM ZAJĘĆ STUDIÓW PODYPLOMOWYCH ROK AKADEMICKI 2024/2025

Kierownikiem studiów podyplomowych jest Pani  prof. UW dr hab. Małgorzata Żytko.

Studia podyplomowe w ww. zakresie przeznaczone są dla czynnych zawodowo nauczycieli i będą finansowane przez MEN. Nauczyciele nie będą ponosili opłat z tytułu uczestnictwa w studiach.

Koszty związane z podróżą służbową nauczycieli biorących udział w formach doskonalenia zawodowego mogą być pokryte w całości lub części ze środków wyodrębnionych przez organy prowadzące szkoły  zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 sierpnia 2019 r.  w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe  (Dz. U. z 2023 r. poz. 2628).

4 października 2024

VII Opolski Bieg Belfra

Opolski Kurator Oświaty zaprasza na VII Opolski Bieg Belfra, który skierowany jest do nauczycieli, pracowników oświaty i sympatyków tego wydarzenia.

Regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie ZmierzymyCzas.pl

24 września 2024

5.edycja ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Powstańcy 44-pamiętamy!”

Rusza ogólnopolski projekt edukacyjny „Powstańcy’44 – pamiętamy!” skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy 4-8) oraz szkół ponadpodstawowych. Tegoroczna edycja została objęta honorowym patronatem m.in. Ministra Edukacji, Muzeum Powstania Warszawskiego,  Muzeum II Wojny Światowej, Kampanii BohaterON, Towarzystwa Przyjaciół Warszawy oraz Agnieszki Jankowiak- Maik.

Szczegóły dotyczące projektu dostępne są na stronie Powstańcy 44-pamiętamy!

13 września 2024

Szkolny Pulitzer – konkurs na gazetki szkolne

Szkolny Pulitzer to konkurs na gazetki szkolne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jury składające się z dziennikarzy i fotoreporterów wyłoni laureatów w dwóch kategoriach: szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe. Konkurs ten ma na celu propagowanie posługiwania się ojczystym językiem w sposób czysty i poprawny, a jednocześnie skłaniać uczniów do dzielenia się swoimi pasjami, zainteresowaniami, wątpliwościami czy problemami.

Konkurs jest organizowany przez Kurier Szczeciński już od ponad 20 lat, a Zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w tym roku po raz kolejny objęło Patronatem tę inicjatywę. 

Załączniki

regulamin konkursu Szkolny Pulitzer 2024
Data: 2024-09-13, rozmiar: 14 KB
12 września 2024

Warsztaty psychoedukacyjne prowadzone w ramach projektu Regionalne Centrum Kryzysowe

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie, jako realizator projektu „Regionalne Centrum Kryzysowe” organizuje dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych (klasy VII i VIII) i szkół ponadpodstawowych warsztaty na temat rozpoznawania objawów kryzysów, możliwości reagowania i pomocy, jak też form samopomocy. Niestabilne warunki  dorastania, czy to w wyniku pandemii, kryzysu migracyjnego, czy pogarszającej się kondycji rodziny, nie sprzyjają zdrowiu psychicznemu młodzieży. Samorząd Województwa, kolejny raz stwarza możliwość wsparcia środowiska oświatowego, poprzez realizacje projektu, dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej  (FEPA 2021-2027).

Obecna edycja projektu dotyczy m. Szczecin i Świnoujścia oraz powiatów: białogardzkiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfickiego i szczecineckiego.

Zajęcia zaplanowane dla szkół mają charakter aktywnych spotkań świadomościowych prowadzonych przez zespół specjalistów Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie w porozumieniu z dyrektorami szkół i rodzicami.

Szczegółowych informacji nt. spotkań warsztatowych oraz projektu udzielają specjalistki/trenerki projektu:
p. Tatiana Duklas (91 4253622, e-mail: tduklas@wzp.pl), 
p. Anna Malinowska (91 4253659, e-mail: anmalinowska@wzp.pl),
p. Marta Weychan (91 4253659, e-mail: mweychan@wzp.pl),
p. Małgorzata Rawska-Zajdel (91 4253606, e-mail: mzajdel@wzp.pl

 

W załączeniu szczegółowa informacja o projekcie Regionalne Centrum Kryzysowe

Załączniki

Informacja o projekcie Regionalne Centrum Kryzysowe
Data: 2024-09-12, rozmiar: 452 KB
9 września 2024

NIEAKTUALNE: Zaproszenie do udziału w webinarium – Nowy rok szkolny z CANVĄ

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Canvą oraz ambasadorami Canvy w Polsce zaprasza wszystkich nauczycieli i dyrektorów szkół do udziału w wyjątkowym wydarzeniu online: „Nowy rok szkolny z Canvą”, które odbędzie się 12 września o godzinie 17.00.

Celem wydarzenia jest wsparcie kadry pedagogicznej w efektywnym wykorzystaniu narzędzi cyfrowych w edukacji, w szczególności możliwości oferowanych przez edukacyjną wersję Canvy.
Podczas webinarium zaprezentowane zostaną praktyczne sposoby na wykorzystanie Canvy w codziennej pracy dydaktycznej oraz propozycje działań na nadchodzący rok szkolny. Uczestnicy otrzymają również komplet niezbędnych linków i materiałów do dalszej pracy.

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspiera inicjatywy, które wzbogacają kompetencje cyfrowe nauczycieli i dyrektorów, umożliwiając wprowadzenie innowacyjnych metod nauczania w polskich szkołach.

Transmisja na żywo w serwisie YouTube

6 września 2024

Edukacyjny Hacathon – Kurs na rozwój – spotkanie nauczycieli, dyrektorów, którzy chcą zmian, ale „po swojemu”

Edukacyjny Hacathon – Kurs na rozwój – spotkanie nauczycieli, dyrektorów, którzy chcą zmian, ale „po swojemu”,  Zachodniopomorski Kurator Oświaty zaprasza  do udziału w cyklu spotkań regionalnych.

Organizowane spotkania mają na celu wspólne poszukiwanie i opisanie praktycznych pomysłów na wdrażanie w szkołach nowych rozwiązań np. do  pracy projektowej, organizacji pracy ucznia i nauczyciela sprzyjającej interdyscyplinarności, organizacji przestrzeni do pracy projektowej, nowoczesnych rozwiązań metodycznych podnoszących efektywność pracy ucznia i nauczyciela, itd.

Rekrutacja na spotkania odbywa się za pośrednictwem strony internetowej w zależności od regionu zamieszkania:

  1. ZS w Drawsku Pomorskim ul. Połczyńska 7  – 16.09.2024 r. (godz. 10:00-13:30) powiaty: drawski, wałecki, łobeski, choszczeński, rejestracja tutaj
  2. ZS nr 7  w Białym Borze – 17.09.2024 r. (godz. 10:00-13:30)  powiaty: świdwiński, szczecinecki, białogardzki, rejestracja tutaj
  3. CEN w Koszalinie – 18 -09 2024 r. (godz. 10:00-13:30) miasto Koszalin, powiaty koszaliński, kołobrzeski, sławieński, gryficki,  rejestracja tutaj
  4. SP 2 Goleniów – 19.09.2024 r. (godz. 10:00-13:30) miasto Szczecin, powiaty:  Świnoujście, kamieński, policki, goleniowski, rejestracja tutaj
  5. SP Kozielice  – 20.09.2024 r.  (godz. 10:00-13:30) powiaty: stargardzki, gryfiński, myśliborski,  pyrzycki. rejestracja tutaj

Jeśli chcesz rozpocząć, ale nie wiesz, od czego zacząć – to idealna okazja dla Ciebie. Jeśli posiadasz już doświadczenie, ale potrzebujesz wsparcia – również zapraszamy. A jeśli wdrażasz zmiany i chcesz podzielić się swoimi doświadczeniami – czekamy na Ciebie.

Kurs na rozwój to właściwy kierunek, dołącz do nas! Działając tu i teraz wpływamy na naszą przyszłość. 

 

Paweł Palczyński

Zachodniopomorski Kurator Oświaty