Kategoria: Aktualności

5 grudnia 2024

Certyfikaty „Przedszkole Promujące Zdrowie” i „Szkoła Promująca Zdrowie” w województwie zachodniopomorskim

W 2024 roku Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie przyznano:

Przedszkolu Miejskiemu w Wolinie „Kraina Uśmiechu”

Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Marianowie

Szkole Podstawowej nr 11 w Stargardzie (z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego im. Noblistów Polskich)

Szkole Podstawowej Nr 3 im.  Kornela Makuszyńskiego (z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego w Stargardzie)

Prolongatę Wojewódzkiego  Certyfikatu Szkół Promujących Zdrowie w 2024 roku przyznano następującym placówkom:

Przedszkolu Publicznemu nr 9 w Szczecinie

Szkole Podstawowej nr 3 (im. Juliusza Słowackiego w Szczecinie)

Certyfikaty zostały wręczone 4 grudnia 2024 roku podczas uroczystości w Szkole Podstawowej nr 3 w Stargardzie.

Certyfikat Krajowy przyznany Szkole Podstawowej w Iwinie (im. Mikołaja Kopernika) zostanie wręczony podczas uroczystości w Warszawie, a w środę jej przedstawicielkom złożył gratulacje Zachodniopomorski Kurator Oświaty

Wszystkim szkołom w sieci gratulujemy!

W skład zespołu przyznającego wchodzą przedstawiciele:

– Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty

– Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego

– Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia -Nauczycieli w Szczecinie

– Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego

– Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej

– Zachodniopomorskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia

– Oddziału Terenowego w Szczecinie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa

– Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie

– Szkoły Podstawowej Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Stargardzie

Otrzymany Certyfikat jest efektem długofalowego działania i jednocześnie zobowiązuje do utrzymywania wysokich standardów, które wyznaczają główne kierunki pracy placówki. Program „Przedszkole i Szkoła Promujące Zdrowie” realizowany jest w Polsce od 1991 roku. Koncentruje się przede wszystkim na promowaniu zdrowego stylu życia. Cieszy się dużym zainteresowaniem, ponieważ jego podstawowe założenia dobrze wpisują się w dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą rolę przedszkola i szkoły.

Placówki przedszkolne i szkolne przystępują do programu dobrowolnie. Decyzję podejmuje rada pedagogiczna po konsultacji z przedstawicielami społeczności przedszkolnej czy szkolnej, w tym z rodzicami.

28 listopada 2024

Dobrostan psychiczny dzieci i młodzieży – wizyta Wiceminister Izabeli Ziętki, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej

Wiceminister Izabela Ziętka wizytę w Szczecinie rozpoczęła od spotkania z młodzieżą w Szkole Podstawowej nr 61 im. Michała Kmiecika. Warsztaty pt. Bądź helperem, nie hejterem, czyli o mocy słowa poprowadziła dr Barbara Chojnacka z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego oraz z fundacji Serducho.

Następnie o planowanych zmianach w systemowym zabezpieczaniu potrzeb psychologicznych dzieci  i młodzieży Pani Mister rozmawiała z pedagogami i psychologami na spotkaniu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego. W spotkaniu udział wzięło około 200 gości, wielu z nich brało udział w ożywionej debacie.

Wieczorem w bardziej kameralnym gronie Pani Minister spotkała się z przedstawicielami NGO i środowiska akademickiego, by rozmawiać na temat: „HEJT codzienny wśród dzieci i młodzieży jako zjawisko niepożądane”.

Wizyta odbyła się 27 listopada 2024 roku.

22 listopada 2024

Spotkanie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty z przedstawicielami NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego

Dnia 21 listopada 2024 r. z inicjatywy p. Aleksandry Olejnik, Przewodniczącej Regionalnej Sekcji Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego odbyło się z spotkanie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Pawła Palczyńskiego z przedstawicielami powiatów województwa zachodniopomorskiego Regionalnej Sekcji NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

Podczas spotkania poruszono zgłaszane przez związek zawodowy sprawy dotyczące kwestii m.in. pragmatyki zawodowej nauczycieli, organizacji pomocy psychologiczno – pedagogicznej,organizacji kształcenia specjalnego, a także planowanych zmian w przepisach prawa oświatowego.

Fot. Regionalna Sekcja Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego

22 listopada 2024

Wojewódzka Konferencja Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty pn.: „Zachodniopomorskie otwarte czyli o równości, różnorodności i inkluzywności w edukacji”

Szanowni Państwo
Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych
województwa zachodniopomorskiego,
Pedagodzy, Nauczyciele wszystkich typów szkół

 

„Trzeba w każdym dziecku umieć dostrzec jego punkt Achillesowy, kojący, słaby punkt, który trzeba leczyć i jednocześnie trzeba dostrzec jego punkt Archimedesowy – ten punkt oparcia, dzięki któremu można wydobyć z dziecka nieznane, a wielkie siły”.

 Maria Grzegorzewska 
(polska pedagog, psycholog, profesor, twórczyni pedagogiki specjalnej w Polsce)

 

Wojewoda Zachodniopomorski Adam Rudawski i Zachodniopomorski Kurator Oświaty Paweł Palczyński zapraszają Państwa do udziału w konferencji pod tytułem Zachodniopomorskie otwarte czyli o równości, różnorodności i inkluzywności w edukacji”, która odbędzie się 10 grudnia 2024 r. o godz. 9.00 w sali konferencyjnej Hanza Tower (V piętro) w Szczecinie przy al. Wyzwolenia 50 (wejście od strony parkingu Centrum Handlowego Fala).

Wydarzenie to będzie poświęcone funkcjonowaniu uczniów z różnorodnymi dysfunkcjami,  z niepełnosprawnościami, chorobami przewlekłymi w szkołach i placówkach oświatowych oraz tworzeniu w nich przyjaznego środowiska i klimatu wzajemnego zrozumienia.

W gronie ekspertów i praktyków omówimy wyzwania, przed którymi stoją dzisiejsze szkoły oraz podzielimy się sprawdzonymi rozwiązaniami, które mogą pomóc w tworzeniu przyjaznej przestrzeni dla wszystkich uczniów.

Liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. Rekrutacja jest możliwa za pośrednictwem strony internetowej.

Pytania należy kierować do Wydziału Wspierania Edukacji, Analiz i Strategii mailowo na adres: wspieranie@kuratorium.szczecin.pl.

 

Załączniki

Program_20241210
Data: 2024-11-22, rozmiar: 669 KB
Strona 31
Data: 2024-11-22, rozmiar: 229 KB
20 listopada 2024

Okrągły stół Młodzieżowego Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego

Zdrowie psychiczne młodzieży było tematem okrągłego stołu, na który Młodzieżowy Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego zaprosił 15 listopada 2024 dyrektorów szkół z całego województwa.

Wydarzeniu patronował Zachodniopomorski Kurator Oświaty Paweł Palczyński.

W trakcie spotkania poruszone zostały tematy dotyczące funkcjonowania młodzieży jako indywidualnych jednostek w szkole, a także omówiono szkolne możliwości pomocy, prewencji i działań w sytuacjach kryzysowych.
Spotkanie  zostało zaplanowane i zorganizowane przez młodzież. Dziękujemy za zaufanie i zaproszenie do rozmowy na tak ważny temat.

Fot. MSWZ

14 listopada 2024

Młodzież z Argentyny spotkała się z Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty

ludzie siedzą przy stole, w tle prezentacja z napisem Polski system edukacji

Dziewięcioosobowa grupa młodzieży z Argentyny odwiedziła Szczecin na zaproszenie Stowarzyszenia „Solidarni Razem”. Młodzież ma polskie korzenie i uczy się języka przodków w szkółkach sobotnio-niedzielnych oraz na zajęciach, organizowanych przez Bibliotekę Polską im. Ignacego Domeyki w Buenos Aires.

Podczas spotkania z Pawłem Palczyńskim, Zachodniopomorskim Kuratorem Oświaty, rozmawiali między innymi o edukacji w Polsce.

Goście w czasie pięciodniowej wizyty w Zachodniopomorskiem zwiedzali Szczecin z przewodnikiem, brali udział w  uroczystościach z okazji Święta Niepodległości i w zajęciach w Teatrze Lalek „Pleciuga”. W biurze Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” spotkali się z przewodniczącym Mieczysławem Jurkiem. Zwiedzali też  Muzeum Przyrodnicze i Oceanarium w Międzyzdrojach oraz Morskie Centrum Nauki. Codziennie też odbywali warsztaty językowe.

Dziewięcioosobowej grupie towarzyszą dwie nauczycielki. Dla wszystkich jest to pierwsza wizyta w Polsce.

Pobyt tej grupy młodzieży został dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego ze środków Ministra Edukacji Narodowej oraz ze środków Stowarzyszenia  „Solidarni Razem”, działającego przy Zarządzie Regionu NSZZ „Solidarność” Pomorza Zachodniego.

 

8 listopada 2024

Internet i Nowe Technologie. Skarbiec czy śmietnisko? Szansa czy zagrożenie?

ludzie w sali konferencyjnej

Kiedyś dzieci budowały sobie bazy za blokowiskiem, w garażach, piwnicach, by odciąć się od świata dorosłych. Obecnie te bazy przeniosły się do świata cyfrowego – na początku swojego wystąpienia powiedział dr Jakub Andrzejczak prof. WASE.

Każde dziecko, mające nawet ograniczony dostęp do telefonu, może uczestniczyć w gąszczu wirtualnych „baz” – czyli grup. Dorośli przeważnie nie mają o nich najmniejszego pojęcia lub nie są świadomi, jakie treści się w nich kryją. Świat cyfrowy, choć nie jest to jego istota i nie temu ma służyć, przez swoją wszechstronność, wszechobecność i nieskończoność, jest też zagrożeniem dla młodych ludzi, którzy w rzeczywistości wirtualnej mają dostęp do treści, do których nie są przygotowani rozwojowo.

Właśnie zagrożenia płynące ze świata cyfrowego były jednym z tematów czwartkowej konferencji pt. Internet i Nowe Technologie. Skarbiec czy śmietnisko? Szansa czy zagrożenie? Spotkanie z ekspertami i praktykami było skierowane do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli wszystkich typów szkół.

Kolejny bardzo istotny temat to dezinformacja, jej mechanizmy oraz wpływ na nasze postrzeganie świata przedstawiła dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. USWPS.  W trakcie prezentacji podkreśliła, że ważna jest edukacja medialna społeczeństwa. Celem dezinformacji jest trafienie do poszczególnych odbiorców, to od kompetencji i świadomości tego odbiorcy zależy, jak wykorzysta przekaz: czy go przeanalizuje, czy bezrefleksyjnie przyjmie, zablokuje, czy udostępni.

O możliwościach edukacji medialnej i poszerzaniu świadomości na temat dezinformacji opowiedzieli:

– Mateusz Cholewa ze Stowarzyszenia Demagog –  z wykształcenia dziennikarz, z powołania fact-checker, działający głównie w tematyce internetowych oszustw, a także teorii spiskowych

– Aleks Rydzkowska artystka wizualno-techniczna i badaczka medium, jakim jest interaktywny dokument – narzędzie o potencjale edukacyjnym

Korzyści jakie niosą ze sobą nowe technologie z perspektywy wspierania nauczania i wykorzystania ich w edukacji w przestrzeni internetowej przedstawił Radosław Nagay – kierownik kilkunastu projektów, systemów wspomagania chorych dzieci i seniorów w trakcie leczenia i rehabilitacji oraz aktywizacji ruchowej z wykorzystaniem technologii VR/AR.

Dr hab. Krzysztof Saja, prof. US nakreślił  nieuchronność transformacji technologicznej z perspektywy rozwoju człowieka oraz zależności między postępem informatycznym, cyfrowym a  rozkwitem cywilizacyjnym.

Konferencja odbyła się 7 listopada 2024 roku w Szczecinie.

6 listopada 2024

„Pasjonaci” – 10 nauczycieli otrzymało nagrody Ministra Edukacji Narodowej

Minister Edukacji Barbara Nowacka  4 listopada wręczyła nagrody „Pasjonaci” nauczycielom z naszego regionu.  Za swoją pracę i wspieranie uczniów uzdolnionych w ich drodze do sukcesu docenieni zostali: 

Maurycy Bekas nauczyciel modułów zawodowych w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie im. Maksymiliana Tytusa Hubera

Czesław Drozdowski nauczyciel informatyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie

Beata Fabisiak nauczyciel języka polskiego w Niepublicznej Szkole Podstawowej Promyk Szkoła jak Dom z Oddziałami Dwujęzycznymi im. I. J. Paderewskiego w Szczecinie oraz w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie

Joanna Grzechulska nauczycielka języka niemieckiego w IX Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie

Teresa Kołogrecka-Bajek nauczyciel chemii  nauczyciel dyplomowany z tytułem honorowego profesora oświaty II Liceum Ogólnokształcącym im. Mieszka I w Szczecinie

Jolanta Konieczna nauczyciel wiedzy o społeczeństwie (nauczyciel dyplomowany z tytułem honorowego profesora oświaty) obecnie stanowisko wicedyrektora w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie

dr inż. Dariusz Mostowski nauczyciel modułów zawodowych w Zespole Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie im. Maksymiliana Tytusa Hubera

Agnieszka Raducka nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie

Tomasz Skowron nauczyciel fizyki i astronomii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie

Joanna Stafiej nauczycielka w VII Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Szczecinie

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w realizowaniu pracy zawodowej oraz pasji!

Fot. MEN/K.Trześnak

5 listopada 2024

Narada dla dyrektorów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych

4 listopada 2024 r. miała miejsce narada dla dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych poświęcona tematyce analizy wyników egzaminów zewnętrznych.

Na podstawie wypełnionego przez dyrektorów szkół województwa zachodniopomorskiego formularza udostępniającego szczegółowe wyniki z egzaminów zewnętrznych prelegenci dokonali wnikliwej analizy zadań egzaminacyjnych z języka polskiego i matematyki, które sprawiły trudność uczniom z naszego województwa. Analiza powyższa zilustrowana została przykładami „dobrych praktyk” wspomagających Dyrektorów i Nauczycieli w osiąganiu coraz lepszych wyników kształcenia. Zaprezentowany przez edukatorów materiał pokazał, że efekty kształcenia w dużym stopniu zależą od precyzyjnej analizy wyników egzaminów.

W spotkaniu wzięła udział Pani Katarzyna Lubnauer – Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która przedstawiła zmiany planowane przez Ministerstwo.

Bardzo dziękujemy Państwu Dyrektorom za udział w naszym spotkaniu. Szczególne podziękowania kierujemy do Dyrektorów szkół, którzy odpowiedzieli na nasz apel i podzielili się wynikami egzaminów zewnętrznych.

25 października 2024

Narada dyrektorów – analiza wyników egzaminów zewnętrznych oraz oceniania bieżących prac pisemnych

na granatowym tle biały napis spotkanie dyrektorów szkółpublicznych i niepublicznych szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa zachodniopomorskiego poniżej czarny zarys arkusza z lupą, poniżej napis: analiza wyników egzaminów zewnętrznych oraz oceniania bieżących prac pisemnych

Zachodniopomorski Kurator Oświaty zaprasza dyrektorów publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych na naradę poświęconą tematyce analizy wyników egzaminów zewnętrznych oraz oceniania bieżących prac pisemnych z uwzględnieniem zasad oceniania arkuszy egzaminacyjnych.

Podczas spotkania omówione zostaną zagadnienia dotyczące efektywności rozwiązywania i wykonywania przez uczniów zadań z przedmiotów język polski i matematyka. Ponadto czynni egzaminatorzy egzaminów zewnętrznych przybliżą Państwu kwestie związane z prowadzeniem szczegółowej analizy wyników egzaminów zewnętrznych.

Mając na względzie art. 55 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 737 z późn. zm.) udział Państwa Dyrektorów w tej naradzie jest kluczowy w procesie podnoszenia efektywności kształcenia w naszym województwie,
w związku z powyższym proszę o potraktowanie niniejszego zaproszenia priorytetowo.

Zachodniopomorski Kurator Oświaty jednocześnie pragnie poinformować, że w spotkaniu swój czynny udział zapowiedziała Pani Katarzyna Lubnauer – Sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Spotkania planowane są zgodnie z poniższym harmonogramem:

miejsce data godzina Dyrektorzy
z powiatów
Aula
Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego
w Szczecinie

 

ul. Krakowska 71-79

71-017 Szczecin

 

04.11.2024 r.

poniedziałek

09:00 z terenu miasta:

Szczecin

Świnoujście

 

i powiatów:

choszczeńskiego

goleniowskiego

gryfińskiego

kamieńskiego

myśliborskiego

polickiego

pyrzyckiego

stargardzkiego

Aula
Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego
w Szczecinie

 

ul. Krakowska 71-79

71-017 Szczecin

 

04.11.2024 r.

poniedziałek

12:00 z terenu miasta:

Koszalin

 

i powiatów:

białogardzkiego

drawskiego

gryfickiego

kołobrzeskiego

koszalińskiego

łobeskiego

sławieńskiego

szczecineckiego

świdwińskiego
wałeckiego