W dniach 13-14 kwietnia 2023 r. Instytut Pamięci Narodowej w ramach Kongresu Pamięci Narodowej organizuje HISTHACK – maraton programowania dedykowany uczniom szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W przedsięwzięciu udział wziąć mogą sześcioosobowe grupy, składające się z 5 uczniów tej samej szkoły oraz nauczyciela reprezentującego tę samą placówkę. Pasjonaci nowych technologii i najnowszej historii Polski na zgłoszenie swoich grup mają czas od 17 lutego do 17 marca 2023 roku.
Czym jest Hackathon?
Hackathon, czyli maraton programowania w konkursowej formule, polega na pracy w interdyscyplinarnych zespołach, sprzyjając tym samym rozwijaniu kreatywności młodych ludzi. Wyniki raportu „Immersyjna edukacja historyczna – w stronę nowych ścieżek edukacyjnych” wskazały na to, jak dużą chęć zaangażowania w tworzenie nowych rozwiązań edukacyjnych, również tych dotyczących nauczania historii, mają nowe pokolenia. Pierwsza edycja HISTHACK jest kolejnym krokiem IPN w kierunku zrozumienia potrzeb nowych pokoleń w zakresie edukacji historycznej oraz poprzez zaangażowanie uczniów do stworzenia nowych rozwiązań edukacyjnych, łączy świat rzeczywisty i cyfrowy oraz obszar edukacji i zabawy.
Zadanie konkursowe
Zadaniem uczestników w ramach pierwszego etapu konkursu będzie opracowanie koncepcji scenariusza historyczno-edukacyjnej gry komputerowej związanej z historią Polski w latach 1917-1990. Inspiracją dla twórców scenariusza może być pierwszy projekt gamingowy Instytutu Pamięci Narodowej – „Gra Szyfrów”, która w 2022 r. została włączona do programu nauczania jako treści rekomendowane.
Dodatkowe informacje
Wszystkie niezbędne informacje o HISTHACKU, w tym regulamin konkursu, dostępne są na stronach: