8 września 2023 r. ogłoszony został, współorganizowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Instytut Pamięci Narodowej konkurs dla nauczycieli „Sprawiedliwi z Markowej”. Wpisuje się on w obchody związane z przypadającą na 10 września 2023 r. beatyfikacją rodziny Ulmów – zamordowanej przez niemieckiego okupanta w zemście za udzielanie pomocy Żydom.
Dla kogo ?
Konkurs jest przeznaczony dla nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczących historii oraz innych przedmiotów.
Zadanie konkursowe
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji poświęconego rodzinie Ulmów i stosunkom polsko-żydowskich w czasie II wojny światowej. Laureaci i wyróżnieni w konkursie nauczyciele otrzymają nagrody rzeczowe oraz zaproszenie na finansowany przez IPN wyjazd seminaryjny.
Scenariusz lekcji powinien obejmować:
- informacje biograficzne dotyczące członków rodziny Ulmów;
- informacje dotyczące zjawiska polskiej pomocy Żydom podczas II wojny światowej;
- informacje dotyczące relacji polsko-żydowskich podczas II wojny światowej;
- informacje dotyczące miejsca Żydów w historii miejscowości lub regionu, w którym mieści się szkoła zatrudniająca nauczyciela.
Zgłoszenia
Nauczyciele z województwa zachodniopomorskiego mogą przesyłać do 30 października 2023 r. zgłoszenia na adres poczty elektronicznej: promocja@kuratorium.szczecin.pl
Trzy najlepsze prace w województwie dopuszczone do ogólnokrajowego etapu konkursu, zostaną wskazane w komunikacie na stronie internetowej kuratorium oświaty nie później niż 10 grudnia 2023 r.
Główne cele konkursu
- rozszerzenie warsztatu pracy nauczycieli o kreatywne i innowacyjne metody nauczania historii;
- poszerzenie wiedzy nauczycieli o zjawisku polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej i relacjach polsko-żydowskich podczas okupacji niemieckiej;
- przybliżenie nauczycielom biorącym udział w konkursie postaci Józefa Ulmy i członków jego rodziny w związku z ich beatyfikacją;
- wykorzystanie zdobytych w konkursie kompetencji do poszerzania wiedzy uczniów o Holokauście i polskiej pomocy Żydom w czasie II wojny światowej.
Co powinno zawierć zgłoszenie ?
- dane nauczyciela – autora projektu edukacyjnego:
- imię i nazwisko nauczyciela,
- adres e-mail,
- numer telefonu kontaktowego,
- nazwę i adres szkoły, w której nauczyciel pracuje;
- scenariusz 45-minutowej lekcji
- skan podpisanych:
- oświadczenia o akceptacji Regulaminu oraz o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych przez Organizatorów i wykorzystanie wizerunku, których wzór stanowi załącznik nr 2
do Regulaminu; - oświadczenia dyrektora szkoły, stanowiącego załącznik nr 1 do Regulaminu
Bardzo prosimy o zapoznanie się z Regulaminem konkursu.