8 listopada 2024

Internet i Nowe Technologie. Skarbiec czy śmietnisko? Szansa czy zagrożenie?

Kiedyś dzieci budowały sobie bazy za blokowiskiem, w garażach, piwnicach, by odciąć się od świata dorosłych. Obecnie te bazy przeniosły się do świata cyfrowego – na początku swojego wystąpienia powiedział dr Jakub Andrzejczak prof. WASE.

Każde dziecko, mające nawet ograniczony dostęp do telefonu, może uczestniczyć w gąszczu wirtualnych „baz” – czyli grup. Dorośli przeważnie nie mają o nich najmniejszego pojęcia lub nie są świadomi, jakie treści się w nich kryją. Świat cyfrowy, choć nie jest to jego istota i nie temu ma służyć, przez swoją wszechstronność, wszechobecność i nieskończoność, jest też zagrożeniem dla młodych ludzi, którzy w rzeczywistości wirtualnej mają dostęp do treści, do których nie są przygotowani rozwojowo.

Właśnie zagrożenia płynące ze świata cyfrowego były jednym z tematów czwartkowej konferencji pt. Internet i Nowe Technologie. Skarbiec czy śmietnisko? Szansa czy zagrożenie? Spotkanie z ekspertami i praktykami było skierowane do dyrektorów szkół i placówek oświatowych, nauczycieli wszystkich typów szkół.

Kolejny bardzo istotny temat to dezinformacja, jej mechanizmy oraz wpływ na nasze postrzeganie świata przedstawiła dr hab. Karina Stasiuk-Krajewska, prof. USWPS.  W trakcie prezentacji podkreśliła, że ważna jest edukacja medialna społeczeństwa. Celem dezinformacji jest trafienie do poszczególnych odbiorców, to od kompetencji i świadomości tego odbiorcy zależy, jak wykorzysta przekaz: czy go przeanalizuje, czy bezrefleksyjnie przyjmie, zablokuje, czy udostępni.

O możliwościach edukacji medialnej i poszerzaniu świadomości na temat dezinformacji opowiedzieli:

– Mateusz Cholewa ze Stowarzyszenia Demagog –  z wykształcenia dziennikarz, z powołania fact-checker, działający głównie w tematyce internetowych oszustw, a także teorii spiskowych

– Aleks Rydzkowska artystka wizualno-techniczna i badaczka medium, jakim jest interaktywny dokument – narzędzie o potencjale edukacyjnym

Korzyści jakie niosą ze sobą nowe technologie z perspektywy wspierania nauczania i wykorzystania ich w edukacji w przestrzeni internetowej przedstawił Radosław Nagay – kierownik kilkunastu projektów, systemów wspomagania chorych dzieci i seniorów w trakcie leczenia i rehabilitacji oraz aktywizacji ruchowej z wykorzystaniem technologii VR/AR.

Dr hab. Krzysztof Saja, prof. US nakreślił  nieuchronność transformacji technologicznej z perspektywy rozwoju człowieka oraz zależności między postępem informatycznym, cyfrowym a  rozkwitem cywilizacyjnym.

Konferencja odbyła się 7 listopada 2024 roku w Szczecinie.