Polskie szkoły mogą włączać się w pomoc zniszczonym szkołom syryjskim organizując zbiórki charytatywne – np. kiermasze, zawody sportowe, czy aukcje, przystępując do programu „Szkoła Szkole”, organizowanego przez Caritas Polska, pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej
2,5 miliona dzieci nie uczęszcza do szkoły, a kolejny milion trwa w niepewności, bo nauka w każdej chwili może zostać przerwana. Oznacza to, że łącznie 3,5 miliona dzieci nie ma w ogóle lub ma niepewny dostęp do edukacji. Sytuacja jest trudna, bo aż 40% szkół przestało funkcjonować z powodu zniszczeń wojennych lub braku konserwacji. Te placówki, które jeszcze działają, nie otrzymują już państwowego finansowania, z którego opłacały podstawowe media, takie jak woda, prąd czy ogrzewanie zimą. Nadzieją dla syryjskich dzieci i ich rodziców jest program Szkoła Szkole, który ma na celu pomoc w odbudowie szkół, wyposażenie placówek w niezbędny sprzęt i wsparcie nauczycieli.
Szkoły, które przystąpią do programu, otrzymają:
- Gotowe materiały dydaktyczne do przeprowadzenia interaktywnych lekcji wychowawczych, lekcji religii lub etyki.
- Możliwość udziału uczniów w zajęciach budzących świadomość istnienia kryzysów
humanitarnych oraz rozwijających empatię i odpowiedzialność za innych.
- Szansę na wygraną w konkursie, w którym główną nagrodą jest spotkanie z ambasadorką
programu, Idą Nowakowską. Zwycięska szkoła otrzyma również nagrodę ufundowaną przez
Ministerstwo Edukacji Narodowej – dyplom podpisany przez minister Barbarę Nowacką,
mikroskop Delta Optical BioStage II oraz zestaw książek.
Kto może się zgłosić?
Do przedsięwzięcia Szkoła Szkole dołączyć mogą dyrekcje szkół i przedszkoli publicznych, społecznych i prywatnych , nauczyciele, rodzice uczniów, szkolne koła charytatywne i Szkolne Koła Caritas, uczniowie zainteresowani sytuacją w Syrii.
Jak dołączyć do programu?
Należy zarejestrować szkołę poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie szkolaszkole, na której można też znaleźć więcej szczegółów dotyczących programu.