18 czerwca 2019

NIEAKTUALNE: Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w ZSP w Kamieniu Pomorskim

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim już po raz trzeci gościł uczniów i nauczycieli ze szkoły zawodowej z Kilonii. Wydarzenie to zostało zrealizowane podczas projektu PNWM.  W wymianie młodzieżowej wzięli udział uczniowie klasy I Technikum Żywienia i Hotelarz. Przez pięć dni młodzi ludzie spędzali razem czas – przedpołudnia wypełnione były grami integracyjnymi, zakupami, wspólnym gotowaniem, wspólną nauką języków zarówno polskiego jak i niemieckiego.

Podczas trwania wymiany, w szkole odbywał się finał konkursu kulinarnego, w związku z czym uczniowie mieli okazję nie tylko obejrzeć, ale również spróbować konkursowych potraw. Później już sami przystąpili do gotowania. Popołudnia upływały na zwiedzaniu miasta i jego zabytków oraz samodzielnym odkrywaniu Kamienia podczas gry miejskiej.
W czwartek cała grupa wyjechała na wycieczkę do Szczecina, stolicy Pomorza Zachodniego. Pogoda dopisała  i cała grupa udała się na spacer wzdłuż Odry, podziwiała piękny gmach Zamku Książąt Pomorskich i Filharmonii Szczecińskiej.  Grupa weszła też na nowo otwarty w kwietniu taras widokowy, na szczycie wieży Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego, pokonując 230 schodów. W piątek przyszedł czas na pożegnanie i podsumowane pobytu. Następne spotkanie odbędzie się we wrześniu w Kilonii, a zwieńczeniem  będzie opracowanie projektu medialnego.

Realizacja wymiany była możliwa dzięki wsparciu finansowym, udzielonym przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu Pomerania ze środków Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży.