19 stycznia 2021

Przedłużenie terminu zgłaszania uczniów do I Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”

Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł wraz z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie, reprezentowanym przez Dyrektora prof. dr hab. Jana Żaryna, zainicjowali organizację Ogólnopolskiego Konkursu „Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”.

Jest to pierwszy tego typu konkurs skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych z terenu Polski oraz szkół polskich za granicą, którego celem jest m.in.: przybliżenie uczniom sylwetki Ignacego Jana Paderewskiego, uczczenie Jego pamięci, zainteresowanie pięknem twórczości kompozytora, Jego niezwykłym życiem oraz godną naśladowania postawą. Niech przykład determinacji Mistrza w dążeniu do odzyskania i utrzymania niepodległości Polski będzie dla młodych ludzi wzorem patriotyzmu,
a piękno Jego muzyki niech rozbudza wrażliwość na ponadczasowe wartości artystyczne.

Ignacy Jan Paderewski był niekwestionowanym autorytetem moralnym i artystycznym, wybitnym patriotom i politykiem, wreszcie – niezwykle wszechstronnym człowiekiem. Z uwagi na owo bogactwo talentów i obszarów działania Artysty, postanowiliśmy wyodrębnić  siedem tematów konkursowych:

1)          Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz

2)          Ignacy Jan Paderewski – kompozytor

3)          Ignacy Jan Paderewski – polityk, mąż stanu i filantrop

4)          Ignacy Jan Paderewski – tournée i podróże

5)          Ignacy Jan Paderewski – ikona i mecenas sztuki i architektury

6)          Ignacy Jan Paderewski – inspiracja dla twórców

7)          Ignacy Jan Paderewski – patronem (odznaczenia, nagrody, tytuły)

 

W organizację włączyły się również: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, których przedstawiciele wspomagają konkurs od strony merytorycznej. Będą również oceniać uczestników w poszczególnych kategoriach.

Konkurs wspierają także: Towarzystwo Muzyczne im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Radę Artystyczną oraz jury konkursu w kategorii I – pianista wirtuoz tworzą tak wybitne osoby jak: Karol Radziwonowicz, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Waldemar Andrzejewski, Joanna Marcinkowska.

Patronatu honorowego udzielili: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Edukacji i Nauki oraz Wojewoda Wielkopolski.

W imieniu organizatorów przedsięwzięcia, serdecznie zapraszamy i gorąco zachęcamy nauczycieli oraz uczniów Państwa szkół do udziału w tegorocznym, pierwszym konkursie o Ignacym Janie Paderewskim, który, zamiarem organizatorów, ma się przekształcić w coroczne, cykliczne wydarzenie ogólnopolskie o wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym.

Pula nagród wynosi 25 000 zł. Organizatorzy przewidzieli też nagrody dla nauczycieli przygotowujących najlepszych uczniów. Termin zgłoszeń do 31.01.2021r.

Link do regulaminu: https://tiny.pl/7s6m7

 

Osoba do kontaktu:

Pan Rafał Stanisław Renz

Koordynator Ogólnopolskiego Konkursu

„Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury”

tel. 780 386057

e-mail: Paderewski@ko.poznan.pl