28 czerwca 2018

NIEAKTUALNE: Konkurs wiedzy i umiejętności plastycznych pt. „Rośliny wodne w ocenie jakości wód i ochronie ekosystemów wodnych oraz w oczyszczaniu ścieków bytowych i komunalnych”

Szanowni Państwo,
Dyrektorzy
szkół województwa zachodniopomorskiego

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie w ramach „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” organizuje konkurs wiedzy i umiejętności plastycznych pt. „Rośliny wodne w ocenie jakości wód i ochronie ekosystemów wodnych oraz w oczyszczaniu ścieków bytowych i komunalnych”.

Zaproszenie do udziału w konkursie kierowane jest do dzieci i młodzieży (9-18 lat) z obszarów wiejskich na terenie powiatów drawskiego, gryfickiego i myśliborskiego. Zmagania uczestników zostaną przeprowadzone w trzech kategoriach wiekowych: Odkrywca roślin wodnych – uczniowie III, IV i V klasy szkoły podstawowej, Ekolog roślin wodnych – uczniowie VI, VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz Technolog roślin wodnych – uczniowie III klasy gimnazjum oraz wszystkich klas licealnych.

Celem konkursu jest poszerzenie wiedzy o roślinach wodnych wykorzystywanych do oceny jakości wód powierzchniowych, co pozwoli dzieciom i młodszej młodzieży zauważyć związek pomiędzy oddziaływaniem działalności rolniczej w swoim powiecie a efektem występowania określonych gatunków roślin wodnych w rzekach czy jeziorach. Kolejnym celem konkursu jest poszerzenie wiedzy o roślinach wodnych wykorzystywanych w hydrofitowych systemach oczyszczania ścieków, co pozwoli starszej młodzieży zauważyć związek pomiędzy właściwościami roślin wodnych do zasiedlania wód eutroficznych a możliwością wykorzystania ich do oczyszczania ścieków bytowych, a tym samym zapewni dbałość o jakość wód stojących i płynących. Najlepsi uczestnicy konkursu zostaną wyróżnieni cennymi nagrodami rzeczowymi.

Udział w konkursie jest dobrowolny, ale należy wcześniej (do końca czerwca lub do szóstego września 2018 r.) poinformować organizatorów ZUT w Szczecinie o liczbie uczestników w poszczególnych grupach wiekowych (skan deklaracji prosimy przesłać na adres e-mail: malgorzata.galczynska@zut.edu.pl).

Konkurs będzie się składał z dwóch etapów. Pierwszy etap zostanie przeprowadzony w drugim tygodniu września 2018 roku w szkole średniej w mieście z danego powiatu (Złocieniec, Trzebiatów, Myślibórz) w obecności trzech nauczycieli i jednej osoby z ZUT-u w Szczecinie (Małgorzata Gałczyńska, Marta Buśko bądź Justyna Milke). Informacja o wyborze szkoły i dokładnym terminie (14.09.) zostanie przekazana telefonicznie do szkół uczestniczących w konkursie na początku września, po rozpoczęciu roku szkolnego 2018/2019. Drugi etap odbędzie się w czwartym tygodniu września (28.09.) 2018 r. w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, przy ul. Słowackiego 17, w Audytorium Maksimum.

Dzieci i młodzież będą wykonywały zadania adekwatne do możliwości poznawczych swojej grupy wiekowej. Zapoznanie się z literaturą, która będzie wskazana w regulaminie konkursu (http://dknroslinywodne.zut.edu.pl/) pomoże w poszerzeniu wiedzy o roślinach wodnych. Zadania i pytania na konkurs zostaną odrębnie opracowane dla trzech grup wiekowych z uwzględnieniem specyficznych uwarunkowań problemów ochrony ekosystemów wodnych na terenie powiatów drawskiego, gryfickiego i myśliborskiego. Zwycięzcy pierwszego etapu, tj. w każdym z trzech powiatów po pięć osób z trzech grup wiekowych, zostaną nagrodzeni książkami charakteryzującymi ekosystemy wodne (z naciskiem na rośliny wodne) i propagującymi ich ochronę. W drugim etapie, zwycięzcy pierwszego etapu konkursu (łącznie 45 osób), będą również wykonywali zadania dostosowane do możliwości poznawczych swojej grupy wiekowej. W tym samym dniu, po sprawdzeniu prac, zostaną wyłonieni zwycięzcy konkursu (po trzy osoby z każdej grupy wiekowej i każdego z trzech powiatów), którzy otrzymają cenne nagrody, tj. odtwarzacze MP4 (III miejsce) smartwatche (II miejsce) i tablety (I miejsce). Organizatorzy zapewniają przekąskę (kanapka, owoce, batonik i soczek) dla uczestników oczekujących na wyniki konkursu. Wszyscy laureaci konkursu pierwszego i drugiego etapu dostaną dyplomy.

W załączeniu Regulamin Konkursu oraz plakaty dla powiatów drawskiego, gryfickiego i myśliborskiego.

Załączniki

Regulamin
Data: 2018-06-28, rozmiar: 341 KB
PLAKAT powiat drawski
Data: 2018-06-28, rozmiar: 651 KB
PLAKAT powiat gryficki
Data: 2018-06-28, rozmiar: 651 KB
PLAKAT powiat myśliborski
Data: 2018-06-28, rozmiar: 651 KB