23 października 2020

Konkurs plastyczny dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka 2020

W związku ze zbliżającym się Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka, obchodzonym corocznie 20 listopada, Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak ogłasza konkurs dla uczniów wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych na najciekawsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka.

Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to święto szczególne, pełne dziecięcej radości i zabawy, które pełni przede wszystkim edukacyjną i wychowawczą rolę. Podczas różnych związanych z tym dniem zajęć należy informować dzieci i młodzież, o tym, że jakie prawa im przysługują oraz do kogo mogą się zwrócić jeśli są łamane. Warto podkreślać przy tym istotną rolę dorosłych, którzy powinni stać na straży tych praw, respektować je i podejmować działania mające na celu ich ochronę.

Idea upowszechnienia wiedzy na temat praw dziecka w formie konkursu plastycznego wynika też z potrzeby zachęcenia dzieci do dodatkowych aktywności pozalekcyjnych w domach z uwagi na panujący obecnie, trudny czas pandemii.

Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 15 grudnia 2020 r. zgłosić swój udział, przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia oraz skany lub zdjęcia wybranych prac plastycznych wraz z imieniem i nazwiskiem autora (lub autorów) i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl.

Każda szkoła może nadesłać maksymalnie trzy prace plastyczne autorstwa uczniów w każdej z kategorii wiekowych (najlepsze zdaniem osób oceniających prace na poziomie szkoły). Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe. Dwie dotyczą szkół podstawowych: kl. I-IV, kl. V-VIII, jedna przeznaczona jest dla szkół ponadpodstawowych. Prace mogą być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie. Spośród nadesłanych zgłoszeń 3-osobowa komisja konkursowa, powołana przez Rzecznika Praw Dziecka, wybierze po maksymalnie 20 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, które zostaną poddane szczegółowej ocenie w celu wybrania trójki laureatów w każdej kategorii wiekowej oraz pozostałych nagrodzonych prac. Laureaci i pozostali wyróżnieni w konkursie autorzy prac otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych, ufundowanych przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Wśród nagród będą m.in. głośniki bezprzewodowe, słuchawki bezprzewodowe, plecaki, piórniki z wyposażeniem, sprzęt sportowy.

Załączniki

Załącznik - regulamin
Data: 2020-10-23, rozmiar: 359 KB