16 sierpnia 2022

Konkurs literacki z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu

„Krajobraz – doświadczam w pełni” to hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Krajobrazu, który już po raz siódmy będziemy obchodzić 20 października 2022 roku. Z tej okazji Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje konkurs literacki. Prace w postaci krótkiej formy literackiej prozą należy przesłać do 26 września 2022 r. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 października 2022 r.

Konkurs literacki z okazji Międzynarodowego Dnia Krajobrazu

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu

Międzynarodowy Dzień Krajobrazu to święto, które ma na celu zwrócenie uwagi na potrzebę większej dbałości o przestrzeń, wśród której żyjemy oraz inspirowanie do podejmowania działań służących wysokiej jakości krajobrazów wszelakiego typu (kulturowych, miejskich, czy naturalnych). Tegoroczne hasło – „Krajobraz – doświadczam w pełni” – ma zachęcić do pogłębionego odbioru krajobrazu poprzez wszystkie zmysły, a nie tylko wzrok.

Konkurs literacki – warunki udziału

Konkurs jest otwarty dla wszystkich uczestników. Zostanie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych: do 16 lat i powyżej 16 lat. Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać dowolną krótką formę literacką prozą nt. polskiego krajobrazu – kilku lub wybranego, wyjątkowego lub niedocenianego, przyrodniczego, kulturowego albo mieszanego.

Zgodnie z tegorocznym hasłem „Krajobraz – doświadczam w pełni” w pracy należy przedstawić, jak wybrany krajobraz oddziałuje na nasze zmysły, jakie wiążą się z nim dźwięki, zapachy, smaki, jakie faktury mu towarzyszą, czy możemy się w nim ogrzać czy też orzeźwić, czego możemy się o nim dowiedzieć poprzez zmysły wzroku, węchu, smaku i dotyku.

Oceny prac dokona jury złożone z pięciu członków: trzech przedstawicieli MKiDN, jednego eksperta rekomendowanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki i jednego eksperta rekomendowanego przez Instytut Książki. Najlepsze prace, pobudzające wyobraźnię i posługujące się interesującą formą, zostaną nagrodzone. Komisja przyzna 1 nagrodę główną oraz 3 wyróżnienia w każdej kategorii wiekowej.

Prace należy przesłać pocztą elektroniczną do 26 września 2022 r. na adres estetyka@kultura.gov.pl. Ogłoszenie wyników nastąpi 20 października 2022 r.

W sprawach związanych z Konkursem uczestnicy mogą się kontaktować za pośrednictwem adresu
e-mail: estetyka@kultura.gov.pl.

 

Załączniki

Regulamin konkursu
Data: 2022-08-16, rozmiar: 39 KB
Formularz zgłoszeniowy
Data: 2022-08-16, rozmiar: 20 KB