24 marca 2023

XII konkurs historyczno-literacki „Przestrzenie Dziedzictwa”

Książnica Pomorska w Szczecinie i Biuro Dokumentacji Zabytków w Szczecinie zapraszają uczniów klas siódmych i ósmych szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich województwa zachodniopomorskiego do udziału w XII edycji konkursu historyczno-literackiego, organizowanego w ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2023, odbywających się pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Cel konkursu

Konkurs ma na celu upowszechnianie wiedzy o regionie – jego skomplikowanej przeszłości, żyjącej w opowieściach rodzinnych, tej odległej i tej bliskiej, oraz przybliżenie dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego, tworzenie przywiązania do „małej ojczyzny”, do jej historii i tradycji. Stąd istotna dla organizatorów jest nie tylko forma literacka prac konkursowych, ale także zgodność ich treści z faktami historycznymi.

Hasło konkursowe

Obecne hasło konkursu – „Przestrzenie dziedzictwa” – niewątpliwie wprawi w ruch wyobraźnię uczestników. Przeszłość (może przyszłość?), historia Pomorza Zachodniego i jego mieszkańców w kontekście przestrzeni. Przestrzeń to nieograniczona lub ograniczona płaszczyzna (zainteresowań, działań, terenu), bywa wielowymiarowa, szeroka, rozległa, innym razem wąska i zamknięta. Jest związana z powietrzem, kosmosem, czasem, życiem – istnieniem, wypełnia duszę, chwilę, ciszę i słowa. To także ogół zjawisk historycznych, społecznych czy politycznych, tradycje rodzinne, wpływające na nasze decyzje, czasem nas ograniczające, a czasami pchające w przód, czy po prostu miejsca, w których żyjemy, bądź mijamy w codziennym pośpiechu, nie zauważając ich urody, nie interesując się ich dziejami.

Wymogi formalne

Prace o objętości do 10 stron tekstu prosimy przesłać w terminie do 4 maja 2023 roku na adres mailowy: konkurs.zdd@ksiaznica.szczecin.pl z umieszczoną w polu „temat” frazą: konkurs „Przestrzenie dziedzictwa. Dla chętnych uczestników, którzy chcieliby przekazać jury postać papierową pracy, podajemy adres pocztowy: Książnica Pomorska, Czytelnia Pomorzoznawcza, ul. Podgórna 15/16, 70-205 Szczecin z dopiskiem: konkurs „Przestrzenie dziedzictwa”.

Załączniki