11 kwietnia 2022

Zachodniopomorska Kurator Oświaty uczestniczyła w obchodach 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Nowogardzie

10 kwietnia 2022r. Zachodniopomorska Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza wzięła udział w uroczystościach zorganizowanych z okazji 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej w Nowogardzie.

Obchody 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej 

Zachodniopomorska Kurator Oświaty uczestniczyła we mszy świętej, poświęconej ofiarom katastrofy w Sanktuarium pw. Św. Rafała Kalinowskiego w Nowogardzie. Po nabożeństwie uczciła pamięć Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wszystkich 96 ofiar poległych w katastrofie pod Smoleńskiem, składając wiązanki pod tablicą wybudowaną w pobliżu sanktuarium.

– Katastrofa wryła się w naszą tożsamość i odcisnęła piętno na całym narodzie. Obecnie, podczas rosyjskiej agresji na Ukrainę, jeszcze bardziej zauważamy polityczne przesłanie, które realizował Prezydent Lech Kaczyński. Za nieugiętą postawę przyszło mu, niestety, zapłacić najwyższą cenę, jaką jest utrata życia. Dlatego ważne jest przesłanie i dziedzictwo, które zostawił po sobie Prezydent Lech Kaczyński, ale także pamięć o nim – mówiła podczas obchodów Zachodniopomorska Kurator Oświaty.

#Pamiętamy! – 10 kwietnia 2010 r.

10 kwietnia 2010 r. o godz. 8:41 pod Smoleńskiem doszło do katastrofy lotniczej, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria oraz ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Wśród ofiar byli także: wicemarszałkowie Sejmu i Senatu RP, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni różnych wyznań, przedstawiciele ministerstw oraz organizacji kombatanckich i społecznych. Polska delegacja zmierzała na uroczystości z okazji 70. rocznicy mordu w Katyniu.