20 maja 2023

XXVIII Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK

W sobotę na Jasnych Błoniach w Szczecinie zespoły sześciu szkół województwa zachodniopomorskiego uczestniczyły w XXVIII Okręgowych Mistrzostwach Pierwszej Pomocy PCK. Ich zmaganiom przyglądała się Katarzyna Koszewska – Zachodniopomorski Kurator Oświaty, która ufundowała nagrody zdobywcom trzeciego miejsca.

Honorowym Patronatem XXVIII Okręgowe Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK objęli: Wojewoda Zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, Marszałek Olgierd Geblewicz, Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie.

Sześć drużyn – która była najlepsza?

Co roku, w trakcie konkursu rywalizują ze sobą zespoły ze szkół średnich z całego województwa zachodniopomorskiego. I tym razem dla uczniów przygotowano sześć stacji, które symulowały prawdziwe zdarzenia. 

Sześć pięcioosobowych drużyn z województwa zachodniopomorskiego na stacjach udzielało pierwszej pomocy. Uczestnicy musieli poradzić sobie między innymi z ciałem obcym w ranie, omdleniem, poparzeniem, wybitym okiem, urazem kręgosłupa, ranami ciętymi, amputacją palców u ręki, otwartym złamaniem oraz wypadkiem samochodowym. Przygotowany był także test.

Zwycięzcami zostali:

I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu

II miejsce – Liceum Ogólnokształcące im. Armii Wojska Polskiego w Drawsku Pomorskim

III miejsce – Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. św. Maksymiliana Kolbego w Szczecinie

Poza podium znaleźli się:

IV miejsce – Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie

V miejsce – V Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Lema w Koszalinie

VI miejsce – Zespół Szkół nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Stargardzie.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

Pozorantami w dzisiejszych Mistrzostwach byli uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Szczecinie, łącznikami zaś uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 im. Leonida Teligi w Szczecinie.

Mistrzostwa PCK

Mistrzostwa rozgrywane są w trzech etapach: rejonowym, okręgowym i centralnym. Drużyny muszą udzielić pierwszej pomocy na specjalnie zaaranżowanych na potrzeby Mistrzostw stacjach. Pozorowane wypadki przygotowywane są przy użyciu profesjonalnych środków (sztuczna krew, pudry, farby charakteryzacyjne itd.) oraz rekwizytów, dzięki czemu wszystko wygląd bardzo realistycznie. Konkurs organizowany jest w przestrzeni miejskiej, po to, aby jak najwięcej osób mogło być świadkami rywalizacji Mistrzów Pierwszej Pomocy. Dzięki temu, osoby które widzą, jak należy udzielić pierwszej pomocy, oswajają się z tą trudną i stresującą sytuacją.

Celem mistrzostw jest podniesienie poziomu wiedzy młodzieży z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie występowaniu wypadków poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa. Młodzież, dzięki odbywającym się podczas roku szkolnego ćwiczeniom i szkoleniom, przygotowuje się do startu w mistrzostwach.

Etap centralny tegorocznych Mistrzostw odbędzie się 3 czerwca w Łodzi.

Galeria