11 listopada 2023

Wojewódzkie obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada br. Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska razem z Wicekuratorem Jerzym Sołtysiakiem wzięli udział w uroczystych obchodach upamiętniających 105. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowanych przez Wojewodę Zachodniopomorskiego oraz Dowódcę Garnizonu Szczecin.

Msza Święta

Szczecińskie Święto Niepodległości jak co roku zainaugurowała msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej pw. Św. Jakuba w Szczecinie, której przewodniczył Arcybiskup Andrzej Dzięga.

Uroczystości państwowe

Po mszy św. odbył się przemarsz wraz z orkiestrą wojskową spod Bazyliki na Wały Chrobrego, gdzie przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim rozpoczęły się uroczystości państwowe. Udział w nich wzięły pododdziały wojskowe 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 14.Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej, 8 Flotylla Obrony Wybrzeża, a także Strażacy z Komendy Wojewódzkiej PSP, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji, harcerze i studenci Politechniki Morskiej w Szczecinie oraz przedstawiciele klas mundurowych: Zespół Szkół im. Ignacego Łukasiewicz w Policach, Wojskowe Technikum Informatyczne im. gen. Józefa Hallera, Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej oraz VII Liceum Ogólnokształcące im. K.K Baczyńskiego. Podczas uroczystości nie zabrakło również uroczystego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji Niepodległa do Hymnu oraz występu Zespołu Szczecinianie.

Uroczystości towarzyszące

W ramach uroczystości patriotycznych, zorganizowanych na placu Szarych Szeregów w Szczecinie, Zachodniopomorski Kurator Katarzyna Koszewska wraz z Wicekuratorem Jerzym Sołtysiakiem złożyli kwiaty przed popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. Święto zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku, a następnie przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 roku.

Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918 roku, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach (10 i 11 listopada), naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości.

Galeria