16 maja 2018

Wielki Finał „Lekturiady – w poszukiwaniu urody słowa”

10 maja w Auli Książnicy Pomorskiej odbył się Wielki Finał Lekturiady – w poszukiwaniu urody słowa organizowanej przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty oraz Dyrektora Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów klas IV-VII szkoły podstawowej oraz uczniów gimnazjum.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach szkolnych. Podczas pierwszego pracownicy bibliotek szkolnych we współpracy z pracownikami bibliotek miejskich, gminnych i powiatowych oraz nauczyciele języka polskiego przygotowali ciekawe lekcje, pogadanki przybliżające lektury szkolne, ich autorów i czasy, w których zostały napisane. Następnie, wzorem wyboru lektury na Narodowe Czytanie uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów wybrali jedną, ich zdaniem najciekawszą, książkę poprzez głosowanie. W czasie drugiego etapu wyłoniono jednego laureata konkursu, który zaprezentował swoje umiejętności lektorskie podczas Wielkiego Finału.

W szkolnym głosowaniu na najciekawszą lekturę w szkole podstawowej zwyciężyły „Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa” C.S. Lewisa, natomiast w gimnazjum „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Popularnymi książkami wśród najmłodszych uczestników konkursu okazały się również „Mikołajek” Rene Goscinnego oraz „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy. Natomiast wśród gimnazjalistów „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego.

Lektorskie zmagania oceniało jury w składzie: Pani Magdalena Zarębska – Kulesza – Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Pan Lucjan Bąbolewski – Dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Pan Artur Kubaj – Prezes Polskiego Radia Szczecin, Pani Małgorzata Duras – Dyrektor Wydziału Informacji i Promocji, rzecznik prasowy Kuratorium Oświaty w Szczecinie oraz Pani Bogna Tokarska – Kierownik Działu Informacji Naukowej i Promocji Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Zwycięzcami Wielkiego Finału, którzy otrzymali Puchar Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty dla najlepszego lektora Lekturiady i puchar dla szkoły, której uczniem jest zwycięzca konkursu wraz z nagrodami rzeczowymi, zostali:

I miejsce w kategorii gimnazja – Marcin Alchimowicz z Gimnazjum w Zespole Szkół w Kołbaczu, który zaprezentował fragment „Buszującego w zbożu”.

I miejsce w kategorii szkół podstawowych – Blanka Czarnecka ze Szkoły Podstawowej nr 33 w Zespole Szkół Sportowych w Szczecinie, która przedstawiła fragment „Mikołajka”.

Wyróżnienia otrzymali:

W kategorii gimnazja – Martyna Wycichowska, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie (fragment „Gwiazd naszych wina”).

W kategorii szkół podstawowych – Oliwia Durawa, Szkoła Podstawowa w Rogowie (fragment „Akademii Pana Kleksa”) oraz Jan Trąbiński, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Świdwinie (fragment „Mikołajka”).

Specjalną Nagrodę Prezesa Radia Szczecin otrzymali:

Zofia Białkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szczecinie z fragmentem „Gwiazd naszych wina” Johna Greena oraz Marcin Alchimowicz z Gimnazjum w Zespole Szkół w Kołbaczu z fragmentem „Buszujący w zbożu” Jerome’a Davida Salingera. Zwycięzcy wezmą udział w nagraniu jednej z produkcji Polskiego Radia Szczecin realizowanej w miesiącach maj –  grudzień 2018  r.

Organizatorzy wybrali także najlepszą bibliotekę, która przygotowała najciekawszy program popularyzujący literaturę wśród dzieci i młodzieży w ramach konkursu. Była nią Biblioteka Publiczna w Gryfinie. Wyróżniono także Gminną Bibliotekę Publiczną w Nowogródku Pomorskim z siedzibą w Karsku.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio Szczecin.