7 września 2021

V edycja akcji pn. „Młodzieży Czytanie” – ogłaszamy drugi nabór

W związku z dużym zainteresowaniem V edycją akcji „Młodzieży Czytanie”, postanowiliśmy rozszerzyć nabór do udziału w przedsięwzięciu. 16 listopada wydarzenie odbędzie się jednocześnie w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica w Szczecinie oraz w Delegaturze Kuratorium Oświaty w Koszalinie. Organizatorami akcji są Magdalena Zarębska-Kulesza, Zachodniopomorska Kurator Oświaty oraz Lucjan Bąbolewski, Dyrektor Książnicy Pomorskiej.

Grafika podzielona na 2 części. Po lewej stronie zdjęcie przedstawia częściowy wizerunek mężczyzny i kobiety trzymających książki. Po prawej tekst: "V edycja akcji Młodzieży Czytanie. Zapraszamy do udziału!". Pod tekstem logotypy kuratorium i książnicy.

Podział na powiaty

Do udziału w przedsięwzięciu, które odbędzie się w Książnicy zapraszamy uczniów, nauczycieli i dyrektorów zachodniopomorskich szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych oraz przedstawicieli środowiska oświaty i kultury ze Szczecina i Świnoujścia oraz z powiatów: polickiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfińskiego, kamieńskiego, myśliborskiego i stargardzkiego.

Natomiast do koszalińskiej delegatury zapraszamy wszystkich z Koszalina oraz z powiatów: białogardzkiego, drawskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, łobeskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego.

Dotychczasowe zgłoszenia szkół i placówek oświatowych są nadal aktualne według powyższego podziału na powiaty.

Więcej na temat akcji

Celem przedsięwzięcia jest rozbudzanie zainteresowania klasyką literatury polskiej i propagowanie czytelnictwa. Zamiarem organizatorów jest także kontynuowanie akcji Narodowe Czytanie, do której 4 września br. zachęcał wszystkich Polaków Prezydent RP Andrzej Duda.

Podczas tegorocznej odsłony przedsięwzięcia Para Prezydencka zaproponowała do czytania „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

–  To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Szkoły biorące udział w wydarzeniu otrzymają, wybrany przez organizatorów, fragment jednego z utworów Zapolskiej. Prezentacja każdego z nich zajmie maksymalnie 10 minut. Organizatorzy pozostawiają dowolność w wyborze formy prezentowanego fragmentu. Tekst może być prezentowany przez kilku wykonawców.

Zgłoszenia

W „Młodzieży Czytaniu” może wziąć udział po 15 szkół ponadgimnazjalnych lub ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego, które wypełnią poprawnie formularz zgłoszeniowy. Decydować będzie kolejność zgłoszeń.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (dla Szczecina i Świnoujścia oraz powiatów: polickiego, pyrzyckiego, choszczeńskiego, goleniowskiego, gryfińskiego, kamieńskiego, myśliborskiego i stargardzkiego).

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY (dla Koszalina oraz powiatów: białogardzkiego, drawskiego, gryfickiego, kołobrzeskiego, koszalińskiego, łobeskiego, sławieńskiego, szczecineckiego, świdwińskiego i wałeckiego).

Zgłoszenia przyjmowane będą do 18 października 2021 roku.

Kontakt

  • Kuratorium Oświaty w Szczecinie –  Małgorzata Duras, tel. 91 442 75 88,
    516 094 804,
  • Książnica Pomorska – Bogna Tokarska, tel. 91 481 92 95, tel. kom. 510 161 789.