5 lipca 2019

Szczeciński gastronomik najlepszy w Europejskim Finale Konkursu Przepisów w Paryżu

1 lipca br., we Francuskiej Szkole Gastronomii i Zarządzania Hotelami Ferrandi w Paryżu, odbył się Europejski Finał Konkursu Przepisów w ramach międzynarodowego projektu SEAFOODTOMORROW.

I miejsce, za danie „Kiełbaski brokułowo – marchewkowe z karpia z sosem musztardowo – majonezowym z batatami, zdobył Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie, reprezentowany przez Szymona Makowieckiego i Jakuba Rosowa. Autorem przepisu jest nauczyciel technologii gastronomicznej pani Wioletta Skuratowicz.

Dzięki temu sukcesowi nagrodzone danie zostanie wdrożone do produkcji w wielu krajach naszego kontynentu.

Podczas konkursu szczeciński gastronomik współpracował z prof. Małgorzatą Sobczak, dr. inż. Remigiuszem Paniczem i mgr. inż. Piotrem Eljasikiem z Katedry Technologii Mięsa na Wydziale Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Projekt SEAFOODTOMORROW – Nutritious, safe and sustainable seafood for consumers of tomorrow (Odżywcza, bezpieczna i zrównoważona żywność pochodzenia morskiego dla konsumentów jutra) jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020, największego w historii Unii Europejskiej programu w zakresie badań naukowych i innowacji.

Celem tego międzynarodowego projektu jest kompleksowe podejście do produkcji żywności pochodzenia wodnego, o polepszonej i potwierdzonej jakości (głównie wartości odżywczej), co w rezultacie  pozwoli wyprodukować atrakcyjne produkty, dostosowane do potrzeb różnych grup konsumentów.

W przedsięwzięciu wzięły udział szkoły gastronomiczne z 6 krajów Europy.