2 października 2019

Szczeciński „gastronomik” laureatem Perły 2019

Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Reja w Szczecinie został laureatem 3 prestiżowych nagród podczas odbywających się w dniach 28-30 września, w hali MTP w Poznaniu, targów „Smaki Regionów 2019”.

Szczeciński „gastronomik” otrzymał: Nagrodę Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, za pielęgnowanie polskiego regionalnego dziedzictwa kulinarnego, Klucz do Polskiej Spiżarni 2019, stanowiący wyróżnienie za wyjątkowy wkład w dziedzictwo kulinarne oraz już po raz drugi z rzędu Perłę 2019.

W skład zwycięskiego zespołu weszli Szymon Makowiecki oraz Jakub Rosów (uczniowie klasy III a tżug) pod kierownictwem pani Wioletty Skuratowicz. Nagrodzone dania to „Kremowy żurek na bursztynowym piwie z pierożkami nadziewanymi białą kiełbasą i śliwką” oraz „Pstrąg łososiowy z serem krowietta w kapuście włoskiej, czarną soczewicą i glazurowanymi burakami”. To autorskie przepisy pani Wioletty.

Konkurs „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” to najważniejszy w Polsce konkurs dotyczący dziedzictwa kulinarnego, a dodatkowe nagrody Prezydenta RP oraz Klucz do Polskiej Spiżarni na zawsze wpiszą szczecińską szkołę do historii dziedzictwa kulinarnego w Polsce. Natomiast nagrodzone dania staną się elementem polskiej i regionalnej tradycji kulinarnej.

W imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty serdecznie gratulujemy Szymonowi, Jakubowi oraz pani Wioletcie oraz życzymy dalszych sukcesów.