18 października 2018

Spotkanie Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach

17 października br. Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza spotkała się z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Kamieniu Pomorskim. 

W skład Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach wchodzą: Technikum Leśne i Technikum Hodowli Koni. W zakresie wsparcia merytorycznego i dydaktycznego placówka współpracuje z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie – Wydziałem Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Wyższą Szkołą Logistyki w Poznaniu oraz z Nadleśnictwami.

Szkoła posiada szeroką bazę dydaktyczną, m.in.: własny internat, stołówkę szkolną, krytą ujeżdżalnię koni, parkur do plenerowej jazdy konnej, ogród, pracownię komputerową, pracownie języków obcych, warsztaty szkolne, 11 – stanowiskową stajnię szkolną.

W ramach realizowanego przez szkołę projektu „Gdzie drwa rąbią tam konie w galopie” odbywają się zajęcia pozalekcyjne dla uczniów oraz kursy zawodowe między innymi z zakresu inseminacji zwierząt, masażu koni, powożenia konnego, branży drzewnej, czy pierwszej pomocy przedmedycznej.Powiat Kamieński jest pierwszym powiatem w województwie zachodniopomorskim, który ze środków Unii Europejskiej zakupił dla szkoły zwierzęta. 

W Technikum Hodowli Koni funkcjonuje klasa o profilu Policja konna. Podczas wizyty Zachodniopomorska Kurator Oświaty miała okazję przyjrzeć się przygotowaniom do Uroczystego Ślubowania klas pierwszych i ćwiczeniom na tę okazję musztry paradnej pod kierunkiem nadkomisarza Marcina Kraszewskiego oraz wziąć udział w zajęciach dla uczniów Technikum Leśnego, podczas których dokonywany był pomiar drzew.

W Zespole Szkół w Kamieniu Pomorskim uczniowie zdobywają wiedzę na kierunkach: technik ochrony środowiska, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej oraz technik żywienia i usług gastronomicznych. W Szkole Branżowej I Stopnia istnieje stacjonarne kształcenie zawodowe w zawodzie kucharz a w oddziale wielozawodowym w zawodach związanych z branżą budowlaną, samochodową, zawodem fryzjer i sprzedawca.

Kształcenie odbywa się tu we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami i instytucjami, między innymi  Cechem Rzemiosł Różnych, ośrodkami wypoczynkowymi, hotelami, stacją sanitarno-epidemiologiczną, czy miejskim przedsiębiorstwem wodociągów i kanalizacji.  Funkcjonujący w placówce Szkolny Ośrodek Kariery zajmuje się aktywizacją zawodową uczniów. W ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży placówka współpracuje z niemiecką szkołą zawodową z Kilonii. Uczniowie kierunku gastronomicznego prowadzą własny bufet i restaurację oraz świadczą usługi cateringowe.

Szkoła dysponuje nowoczesną pracownią komputerową, hotelarską,  technologiczną, warsztatami gastronomicznymi i infrastrukturą sportową. Bierze też udział w projektach edukacyjnych w ramach projektów unijnych. W bieżącym roku realizowany jest projekt „Kamień w zmysłach”, w ramach którego został zakupiony nowoczesny sprzęt komputerowy i gastronomiczny. Oprócz zakupu sprzętu realizowane są zajęcia pozalekcyjne dla uczniów oraz kursy zawodowe z zakresu baristy, barmana, carvingu, dietetyki i kelnerstwa.

Zachodniopomorska Kurator Oświaty wspólnie z uczniami uczestniczyła w kursie baristy, prowadzonym przez Mistrza Polski Baristów pana Marcina Rusnarczyka.