20 stycznia 2023

Poznaliśmy laureatów konkursu historycznego „Legiony Polskie We Włoszech”

19 stycznia br., w Archiwum Państwowym w Szczecinie, odbył się finał konkursu „Legiony Polskie we Włoszech”. Organizatorami przedsięwzięcia byli Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie Krzysztof Kowalczyk, natomiast Patronat Honorowy objął Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek. Gratulacje laureatom przekazał Zbigniew Bogucki, Wojewoda Zachodniopomorski.

Odbiorca i cel przedsięwzięcia

Konkurs historyczny to kolejny projekt edukacyjny zorganizowany w ramach, podpisanego w październiku 2019 roku, porozumienia o współpracy pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Archiwum Państwowym w Szczecinie. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa zachodniopomorskiego.

Celem konkursu było krzewienie wiedzy o losach polskiego społeczeństwa w epoce porozbiorowej do czasów powstania Księstwa Warszawskiego w latach 1795-1806, zwłaszcza rozwijania czynu niepodległościowego i postaw patriotycznych, dążenia do odbudowy niepodległego państwa polskiego. Kanwą przedsięwzięcia były losy Legionów Polskich utworzonych w 1797 roku przez generała Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Józefa Wybickiego. W trakcie organizacji legionów, w Reggio w północnych Włoszech Józef Wybicki napisał słowa Mazurka Dąbrowskiego, który od 1927 roku jest hymnem państwa polskiego.

Józef Wybicki patronem roku 2022

200 lat temu, w marcu 1822 roku, zmarł Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej. W 2022 roku obchodziliśmy także 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”

Przebieg konkursu

Przedsięwzięcie zostało zainaugurowane we wrześniu 2022 roku. Konkurs przebiegał w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim. Do etapu szkolnego zgłosiły się 33 zachodniopomorskie szkoły. Laureatami etapu szkolnego, który został przeprowadzony 12 grudnia 2022 roku, zostało 30 uczniów. Uczestnicy finału rozwiązali test wiedzy przygotowany przez pracowników naukowych Archiwum Państwowego w Szczecinie, którzy byli także członkami Komisji Konkursowej – dr hab. Paweł Gut, dr Kamil Biały oraz dr Radosław Pawlik.

Laureaci konkursu

Laureatami konkursu zostali:

  • I miejsce: Pavlo Kostiuk z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tarasa Szewczenki w Białym Borze.
  • II miejsce: Sara Burnas z V Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Szczecinie.
  • III miejsce: Aleksandra Gurdak z II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie.
  • IV miejsce: Adrian Teliczan z II Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida w Stargardzie.
  • V miejsce (ex aequo): Julian Krzyżanowski z II Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie oraz Jakub Kuleta z I Liceum Ogólnokształcącego im. Księżnej Elżbiety w Szczecinku.
  • VI miejsce: Marcel Jałowiec z Liceum Ogólnokształcącego w Centrum Edukacji „Zdroje” w Szczecinie.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Galeria