6 grudnia 2021

PISA – Międzynarodowy Program Oceny Umiejętności Uczniów

Instytut Badań Edukacyjnych, na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki, przystąpił do realizacji ósmej edycji Międzynarodowego Programu Oceny Umiejętności Uczniów (Programme for International Student Assessment). Program sprawdza, jak młodzież pod koniec obowiązkowego kształcenia w szkole jest przygotowana do dalszej kariery edukacyjnej, wymagań rynku pracy oraz dorosłego życia.

Kolorowy napis PISA

Badanie PISA

Badanie PISA jest realizowane od 2000 roku co trzy lata. Badaniem objęci są 15-letni uczniowie z różnych krajów świata. Obecnie uczestniczy w nim ponad osiemdziesiąt państw z różnych części świata. Program realizowany będzie między 1 marca a 24 kwietnia 2022 roku.

Szkoły i uczniowie, którzy mogą wziąć udział w badaniu, są losowani zgodnie z procedurami międzynarodowymi. W programie weźmie udział 250 wylosowanych szkół ponadpodstawowych z całej Polski.

Badanie PISA jest dobrowolne i anonimowe (wymagana jest zgoda rodziców uczniów). Upowszechniane są wyłącznie zbiorcze wyniki na poziomie krajowym (bez identyfikacji szkół, uczniów, ich miejscowości i regionów). Należy jednak zaznaczyć, że w celu uzyskania reprezentatywnych wyników, standardy PISA pozwalają jedynie na niewielką skalę odmów szkół i uczniów. Przekroczenie limitu powoduje wyłączenie kraju z porównań międzynarodowych.

Realizacja programu będzie w pełni zgodna z ustawą o ochronie danych osobowych i Kodeksem Cywilnym. Jeżeli w okresie badania obowiązywać będzie stan zagrożenia epidemicznego, w szkole odbędzie ono się z zapewnieniem zabezpieczeń i środków ostrożności zalecanych przez Głównego Inspektora Sanitarnego.

Informacje

Szczegółowe informacje o programie PISA znajdują się na stronie IBE oraz OECD. Pytania należy kierować do zespołu PISA w Polsce: e-mail pisa@ibe.edu.pl.