17 grudnia 2019

Obchody 49. rocznicy Grudnia ’70 z udziałem Prezydenta RP

17 grudnia br., przed bramą Stoczni Szczecińskiej, odbyły się uroczyste obchody 49. rocznicy Grudnia ’70 z udziałem Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy.

Po części oficjalnej Zachodniopomorski Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska – Kulesza wraz z delegacją Kuratorium Oświaty złożyła kwiaty pod tablicą „Pamięci Poległych w Grudniu 1970 roku”.

14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk wywołany ogłoszonymi podwyżkami na artykuły pierwszej potrzeby, zwłaszcza na żywność. Rozpoczął on falę strajków i manifestacji ulicznych, które objęły większość Wybrzeża i przybrały charakter powstania robotniczego, krwawo stłumionego przez komunistyczne władze.15 grudnia strajki wybuchły w Gdyni, Elblągu, Słupsku i Szczecinie.

Wydarzenia Grudnia ’70 obok Trójmiasta miały szczególnie dramatyczny przebieg w Szczecinie. Czterdzieści dziewięć lat temu w mieście doszło do krwawej rozprawy milicji i wojska z protestującymi robotnikami. Protest w stolicy Pomorza Zachodniego rozpoczął się od Stoczni Szczecińskiej.

Więcej na temat szczecińskiego Grudnia ’70 na stronie https://dzieje.pl/artykuly-historyczne/szczecinski-grudzien-70

Szczecińskie uroczystości zostały objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.