18 października 2019

Nauczyciel historii Adam Czarniawski laureatem Nagrody BohaterONy 2019

Adam Czarniawski, nauczyciel historii ze szczecińskiego Technikum Informatycznego SCI, został laureatem Nagrody BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich. Otrzymał brązową statuetkę za nowatorskie i nieszablonowe pomysły na lekcje historii oraz aktywną postawę patriotyczną poza murami szkoły.

Laureatów Nagrody poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się 16 października w Warszawie. Wyróżnienia w kategorii „Nauczyciel” wręczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Maciej Kopeć.

Nagroda BohaterONy 2019 im. Powstańców Warszawskich ma na celu wyróżnienie osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną w 2018 roku – w roku obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorzy ustanowili ją również dla uczczenia pamięci o uczestnikach walk o stolicę – z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Nagroda nosi imię „Powstańców Warszawskich” dla uczczenia przypadającej w 2019 roku 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, z uwagi na ramy czasowe kampanii oraz dla uhonorowania bohaterów walk o stolicę – wyjątkowego pokolenia kolumbów, dla którego tradycja, przeszłość i pielęgnowanie historii były i nadal są bardzo ważne.

Wyboru laureatów w każdej kategorii dokonała Kapituła złożona z przedstawicieli polskiego rządu, historyków, osób publicznych, środowisk kombatanckich oraz naszych ambasadorów. Wpływ na wyniki mieli także internauci, którzy od 2 września do 2 października głosowali przez formularz dostępny na naszej stronie.

Patronat Honorowy nad przedsięwzięciem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Natomiast w Komitecie Honorowym znalazł się m.in. Minister Edukacji Narodowej pan Dariusz Piontkowski.

Warto przypomnieć, że uczniowie z Technikum Informatycznego SCI w Szczecinie pod kierunkiem Pana Adama zdobyli I miejsce w III edycji Kampanii „BohaterON w Twojej Szkole”. Więcej na temat przygotowanego projektu na naszej stronie internetowej.

W imieniu Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty pani Magdaleny Zarębskiej – Kuleszy serdecznie gratulujemy Pani Adamowi i życzymy dalszych sukcesów.