1 marca 2023

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W środę, 1 marca, Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska wraz z Wicekuratorem Jerzym Sołtysiakiem, uczestniczyli w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szczecinie.

Ku Czci „Żołnierzom Wyklętym”

Zachodniopomorski Kurator Oświaty Katarzyna Koszewska wraz z Wicekuratorem Jerzym Sołtysiakiem złożyli kwiaty przed Aresztem Śledczym pod tablicą upamiętniającą osoby przetrzymywane i zamordowane w budynku więzienia w latach 1945–1956 oraz pod tablicą na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego, przetrzymywanych i torturowanych w budynku WUBP/WUdsBP w latach 1945–1956. 

Uroczystości zostały zorganizowane przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego wspólnie z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie, Komendą Wojewódzką Policji w Szczecinie oraz Aresztem Śledczym w Szczecinie.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawiali się narzucanym siłą władzom komunistycznym oraz sowieckiej agresji.

Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR.  Walcząc z siłami nowego agresora, musieli  zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych zwanych również „Żołnierzami Niezłomnymi” to przykład najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.

Galeria