5 listopada 2018

List Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty z okazji Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości

Szanowni Państwo Dyrektorzy,
Nauczyciele i Uczniowie
szkół i placówek oświatowych
województwa zachodniopomorskiego,

11 listopada obchodzimy najważniejsze polskie święto narodowe – Święto Odzyskania Niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach zaborów Polska stała się wolnym państwem.

Z tej okazji szczególnie serdecznie zapraszamy wszystkich do udziału w wojewódzkich obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowanych przez Wojewodę Zachodniopomorskiego, Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Prezydenta Miasta Szczecin oraz Dowódcę 12. Dywizji Zmechanizowanej, które odbędą się 11 listopada w  Szczecinie.

Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Niepodległości w tym roku zainauguruje uroczystość patriotyczna, która odbędzie się na Wałach Chrobrego, przy ulicy Jana z Kolna, o godzinie 12.00. W programie uroczystości między innymi: wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, defilada, koncert Orkiestry Wojskowej, pokaz sprzętu służb mundurowych i warsztaty edukacyjno – artystyczne.

Uroczystość patriotyczna pod popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów rozpocznie się o godzinie 15.30.

Wojewódzkie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zakończy Msza Święta w intencji ojczyzny, która odbędzie się o godzinie 18.00 w Bazylice Metropolitarnej w Szczecinie, przy ulicy Św. Jakuba 1.

Zachęcam wszystkich uczniów zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych do własnoręcznego wykonania kokard w barwach narodowych i aktywnego uczestniczenia w organizowanych z tej okazji uroczystościach. Niech 11 listopada będzie dniem spotkania wszystkich pokoleń Polaków dumnych z wolnej ojczyzny.

W załączeniu przedstawiamy szczegółowy plan przedsięwzięcia i innych wydarzeń towarzyszących, które rozpoczęły się już 4 listopada. 

Tak ważne święta i pamięć o bohaterach minionych zdarzeń powinny dawać nam wszystkim poczucie wspólnoty, bezpieczeństwa i radości z odzyskanej wolności.

Mam nadzieję, że tak wielka rocznica stanie się także inspiracją dla wielu przedsięwzięć lokalnych.

Przykładem może być działanie jakie wspólnie podjęła społeczność Korytowa, niewielkiej, popegeerowskiej wsi w Gminie Choszczno. Utrudniony dostęp do kultury oraz mała aktywność społeczna mieszkańców postawiła przed szkołą specjalne wyzwanie.

Wśród działań zakończonych sukcesem z pewnością można dziś wymienić realizację projektu „Korytowo na Ludowo”, który zaowocował wydaniem płyty z utworami ludowymi  w  nowoczesnych aranżacjach, wytyczył też kierunki dalszej pracy szkoły.

Obchody 100-lecia Niepodległości stały się doskonałą okazją do pogłębiania więzi lokalnej. Powołany przez dyrektora zespół opracował harmonogram działań. W ramach przedsięwzięć promujących wydarzenie, z inicjatywy nauczyciela muzyki pana Pawła Lemiesiewicza powstał utwór „Rozmaryn”, który jest kompilacją znanych utworów o charakterze patriotycznym, ludowym oraz elementów rapu. Zarówno dobór utworów, jak i wykonawców nie był przypadkowy. Do nagrania zaproszeni zostali uczniowie z projektów: „Korytowo na Ludowo” ze Szkoły Podstawowej w Korytowie, „Nutki dla Ojczyzny” ze  Szkoły Podstawowej w Zamęcinie, Koło Gospodyń Wiejskich z Korytowa, Zespół Pieśni i Tańca Stobniczanie oraz Mała Kapela z Choszczeńskiego Domu Kultury. Utworzona grupa przyjęła nazwę „Kapela z Kraju nad Wisłą”. Dzięki finansowemu wsparciu lokalnych władz nowoczesny aranż otrzymał piękną oprawę wizualną, czyli zrealizowany został teledysk. Jest on motywem przewodnim obchodów nie tylko szkolnych, ale również powiatowych.

Utwór można zobaczyć oraz wysłuchać na kanale YouTube, do czego serdecznie zachęcamy:

https://www.youtube.com/watch?v=V5JEGUp3OOs

Zachodniopomorski Kurator Oświaty
Magdalena Zarębska – Kulesza

                                    

                                                                                                                   

Załączniki

Uroczystości towarzyszące
Data: 2018-11-05, rozmiar: 273 KB