19 maja 2018

IV Wojewódzki Konkurs Udzielania Pierwszej Pomocy

18 maja 2018 r. odbył się finał Czwartego Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla Młodzieży Gimnazjalnej w Szczecinie, zorganizowanego przez Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Szczecinie razem z Wydziałem Zdrowia Publicznego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.  

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Zachodniopomorska Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska Kulesza.

Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wśród młodzieży wiedzy i umiejętności z zakresu udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach. 

W konkursie wzięło udział 56 szkół z Województwa Zachodniopomorskiego. Pięcioosobowe drużyny przystąpiły do etapu teoretycznego, na podstawie którego wyłoniono 10 najlepszych drużyn, które rywalizowały ze sobą w części praktycznej.

Na terenie Wałów Chrobrego, Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz w Parku im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie na każdą drużynę czekały profesjonalnie przygotowane punkty, w których należało jak najlepiej udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych nieszczęśliwych zdarzeniach.

Oceną drużyn zajmowali się ratownicy OSP w Szczecinie i ratownicy WOPR oraz funkcjonariusze Policji z referatu wodnego Komendy Miejskiej w Szczecinie. Po każdym wykonanym zadaniu sędzia omawiał z drużynami oraz ich opiekunami przeprowadzoną przez nich akcję ratowniczą.

Wydarzenie zakończyła Uroczysta Gala, zorganizowana w Sali Rycerskiej Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, podczas której wyłoniono zwycięzców konkursu i wręczono nagrody.

Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 21 ze Szczecina. II miejsce przypadło drużynie Szkoły Podstawowej w Chwiramu. III miejsce zdobyła Szkoła Podstawowa nr 3 z Gryfina.