9 maja 2022

Gala finałowa I Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego

6 maja 2022r. Zachodniopomorski Kurator Oświaty Magdalena Zarębska – Kulesza wzięła udział w gali finałowej I Ogólnopolskiego Konkursu Retorycznego w Lublinie. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki. 

Cel konkursu oraz organizatorzy

Konkurs skierowany był do uczniów klas IV-VIII i miał na celu popularyzację idei retoryki klasycznej, a także kształtowanie praktycznej umiejętności płynnego mówienia, argumentowania i przekonywania wśród dzieci i młodzieży.

Organizatorem było Kuratorium Oświaty w Lublinie we współpracy z Kuratorami Oświaty z całej Polski, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II i Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Minister Edukacji i Nauki, prof. Przemysław Czarnek. Pomysł zorganizowania konkursu został ogłoszony podczas I Kongresu Edukacji Klasycznej. 

W przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja konkursu. Już dziś zachęcamy uczniów z województwa zachodniopomorskiego do udziału w tym jakże ważnym ogólnopolskim przedsięwzięciu. 

Gala konkursowa

Uroczysta gala odbyła się w Auli Collegium Jana Pawła II Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W etapie szkolnym konkursu uczestniczyło 1 805 uczniów z 242 szkół podstawowych z 15 województw. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 47 uczniów z 13 województw, natomiast podczas finału wystąpienia zaprezentowało 26 uczniów z 11 województw. Mowy finalistów odwoływały się do postaci literackich, polskich postaci historycznych z XIX i XX wieku, a także do bohaterów mitycznych i historycznych starożytnej Grecji.

Galeria