25 lutego 2021

Finał konkursu pn. „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921”

25 lutego br., na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego, odbył się finał konkursu pn. „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921”, którego organizatorami byli Zachodniopomorska Kurator Oświaty pani Magdalena Zarębska-Kulesza oraz Dyrektor Archiwum Państwowego w Szczecinie pan Krzysztof Kowalczyk.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli Minister Edukacji i Nauki pan Przemysław Czarnek oraz Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński. Patronat medialny objęło Polskie Radio Szczecin.

Przedsięwzięcie zostało ogłoszone we wrześniu 2020 roku i skierowane było do uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego. 

„Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921” to kolejny projekt edukacyjny zorganizowany w ramach, podpisanego w październiku 2019 roku, porozumienia o współpracy pomiędzy Kuratorium Oświaty w Szczecinie i Archiwum Państwowym w Szczecinie. Celem konkursu było upamiętnienie Bitwy Warszawskiej w związku z przypadającą setną rocznicą wydarzenia i ogłoszeniem przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej. Organizatorzy chcieli popularyzować wśród dzieci i młodzieży zachodniopomorskich szkół i placówek oświatowych wiedzę historyczną na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z wojną polsko – bolszewicką, umożliwić uczniom lepsze zrozumienie doniosłych i przełomowych wydarzeń historycznych w dziejach Polski oraz rozbudzić w nich głód tej wiedzy, chęć dążenia to poszukiwań informacji o tamtych wydarzeniach i bohaterach. Zachodniopomorskiemu Kuratorowi Oświaty i Dyrektorowi AP w Szczecinie zależało także, by uczniowie otrzymali rzetelną wiedzę o Tych, dzięki którym dziś możemy żyć w wolnej ojczyźnie.

Konkurs przebiegał w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim. Do etapu szkolnego, który odbył się  25 stycznia br., zgłosiło się 37 szkół z naszego województwa. Do etapu wojewódzkiego konkursu zakwalifikowało się 51 uczniów z 23 szkół.

Komisja Konkursowa składająca się z pracowników Archiwum Państwowego w Szczecinie wyłoniła laureatów konkursu.

I miejsce:

  • Szlagowski Mikołaj, XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.

II miejsce:

  • Koprowski Aleksander, IX Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Monte Cassino w Szczecinie,
  • Bartkowiak Sławomir, XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie.

III miejsce:

  • Wojciechowski Ziemowit, Technikum Zawodowe „Zdroje” w Szczecinie,
  • Misztal Roksana, Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim.

Wyróżnienia:

  • Sawalski Eryk, Zespół Szkół nr 1 im. Henryka Sienkiewicza w Kołobrzegu,
  • Krauze Kacper, I Liceum Ogólnokształcące im. Ks. Elżbiety w Szczecinku,
  • Guz Dariusz, Zespół Szkół w Kaliszu Pomorskim,
  • Ordak Patryk, Zespół Szkół nr 1 w Koszalinie.

Podczas uroczystości, zorganizowanej w Auli WT US, nagrody laureatom wręczyli organizatorzy konkursu. Gospodarzem wydarzenia był metropolita szczecińsko-kamieński, Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga. List do uczestników przedsięwzięcia skierował Minister Edukacji i Nauki.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Załączniki

List Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka
Data: 2021-02-25, rozmiar: 61 KB